Uyan

140320141240171781366_2

‘Nefes Kesen Operasyon’, ‘Sınır Ötesinde Başarılı Operasyon’ ya da ‘Türk Askerinden Dev Operasyon’. Bu günlerde televizyonda ana haberlerde, sosyal medya da ya da gazetelerde çok karşılaştığımız haber başlıklarından bazıları bu yazdıklarım. Operasyon yapıldı tamam. Nedir bu operasyon meselesi tam olarak? Kimdir Süleyman Şah? Neden bu kadar önemli türbesi? Süleyman Şah ya da tam adıyla Süleyman Şah Kaya Alpoğlu, doğum yeri ve tarihi hakkında kesin bilgi olmamakla beraber bazı kaynaklarda doğum tarihi 1178 olarak belirtilmektedir. Kayı boyunun reisi olarak bilinir ve Moğol hükümdarı Cengiz Han’ın Orta Asya’yı istilası ile birlikte 13.yy da Türkistan’dan batıya göç etme kararı almıştır. Türkistan’dan 50.000 kişiyle Doğu Anadolu’ya gelerek 1214’te Erzincan ve Ahlat’a yerleşmiştir. Süleyman Şah’ı daha iyi tanımak için şunu söylebiliriz. Süleyman Şah Kaya Alp’in oğlu Ertuğrul Gazi’nin babası ve Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin dedesidir.

Asıl mesele olan türbe taşınması ve sınır ötesi operasyona gelecek olursak bu olay gündemde büyük yankı yarattı ve bu yankı uzun bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Muhalefet cephesi ‘’Türkiye’nin sınır ötesindeki tek Türk toprağını kaçarcasına veren iktidar bu millete ne hesap verecek?’’ diyor. Öte yandan iktidar ‘’Geri çekilme-kaçma gibi bir durum söz konusu değildir. Operasyon gecesi bir onur gecesi niteliğindedir’’ diyor. Kim haklı bu durumda? Muhalefet mi iktidar mı? İktidarın savunması orada bulunan türbeye yapılacak bir saldırıya karşı önlem amacı çerçevesinde türbe taşınmıştır. Muhalefet, Türkiye’nin bir tek kurşun sıkmadan toprak vermesine karşılık tepkisini ortaya koyuyor. Doğru Türk’ün töresinde savaşmadan kurşun sıkmadan asla toprak verilmez. Türbeye yapılacak bir saldırıda türbenin yok olması orada bulunan Türk askerinin zarar görmesi de ayrı bir konudur. Ancak bana göre türbenin taşınması yanlış bir hareketti. Türbe yerinde kalmalıydı Türk askeri yerinde kalmalıydı.’’Ee bir bomba atılsa türbe zarar görse asker zarar görse daha mı iyi?’’ şeklinde sorular soruluyor. E hani her Türk asker doğardı. Asker ocağı Peygamber Ocağı ve kutsaldı. Şimdi Türk askeri yapılabilecek saldırıdan mı çekiniyor? Saldırı olursa saldırı ile karşılık verilecek, Türk’e kurşun sıkana kurşun sıkılacak açık ve net! Şimdi Süleyman Şah’ın türbesinden alınan üç sanduka Şanlıurfa’daki bir askeri bölgede geçici  türbeye konularak muhafaza ediliyor. Suriye de Eşme bölgesinde yapılacak yeni türbe inşaatı bittikten sonra üç sanduka sınıra yaklaşık 200 metre mesafede yeni yerlerine konulacak. Daha mı iyi oldu şimdi? Ecdadımızın türbesi oradan oraya dolaştırılıyor.

Ayrıca Yeni Türkiye olarak da ilk toprak kaybımızı verdik bu da bilinmesi gereken bir konu. Yeni Türkiye olduk ya artık bunlarda yeniliğin birer parçası galiba(!) Bir an önce kendimize gelelim. Övündüğümüz Türklüğümüze rağmen birileri bir gece de millet uyurken ona buna toprak bırakıyor. Uyan Türk evladı, uyan!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir