Twitter Listeleri Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Oluşturulur?

Twitter’ın en eski ama çok da fazla popüler olamayan bir öğesi olan “listeler” çok fazla aktif olarak kullanılmasa da aslında ilgilendiğiniz konuları ve tweet’lerini takip etmekten hoşlandığınız kullanıcıları bir araya getirmesiyle çok da yararlı olabilecek bir Twittter özelliği.

Twitter listeleri oluşturarak takipçilerinizi kategorilere ayırabilir ve tüm zaman akışınız içinde onların tweet’lerini ayıklamakla zaman kaybetmekten kurtulabileceğiniz gibi önemli tweet’leri de kaçırmamış olursunuz. Twitter listeleri böylelikle size zaman kazandırırken dikkatinizi başka tweet’lerle dağıtmadan ihtiyacınız olan bilgiye de çabucak ulaşabilirsiniz.

Örneğin sosyal medya ile ilgileniyorsunuz ya da kariyerinizi sosyal medya üzerinde kurdunuz. Sırf sosyal medya ile ilgili tweet’lere ulaşmanız için bu sektörle ilgili kullanıcıları bir liste çatısı altında toplayabilirsiniz ve buradan gerçek zamanlı tweet’leri takip edebilirsiniz. Ayrıca kendi Twitter listelerinizi oluşturabileceğiniz gibi var olan diğer listelere abone de olabilirsiniz.

Twitter’da en fazla 1000 liste oluşturabildiğinizi ve her listeye 5000’e kadar kullanıcı ekleyebildiğinizi hatırlatalım.

Şimdiye kadar hiç Twitter listesi oluşturmadıysanız aşağıdaki adımları izleyerek kendinize ait bir Twitter listesine sahip olabilirsiniz.

1) Twitter profil sayfanızı açın

Sağ üst taraftaki profil resminize tıklayın ve açılan menüden “Listeler” seçeneğine tıklayın.

twitter liste 1

2) “Liste Oluştur”dan tercihlerinizi belirleyin

Listeler sekmesinde abonesi ve üyesi olduğunuz  listeleri görüntüleyebilirsiniz. Eğer yeni bir liste oluşturmak istiyorsanız hemen aynı sayfada yer alan “Yeni Liste Oluştur” a tıklayın. Buraya liste adı ve açıklamanıza girerek gizlilik seçeneklerini ayarlayın. İsterseniz listeyi herkese açık olarak belirleyip herkesin bu listeye ulaşmasını ve abone olmasını sağlayabilir; isterseniz de gizlilik ayarını özel olarak seçip listeyi sadece siz görüntüleyebilirsiniz.

twitter liste 2
Bu seçenekten Yeni liste oluştur seçeneğine tıkladıktan sonra önümüze gelen ekrandan liste seçeneklerini belirleyebilirsiniz.

aşama33) Listeye ekleyeceğiniz kişileri seçin

Listenizi oluşturduktan sonra çıkan sayfadan eklemek istediğiniz kullanıcıları belirleyin. İsterseniz arama kutucuğuna kullanıcı adı, ad veya soyad, iş veya marka adı yazıp aratabilirsiniz; dilerseniz de takip edilenler sayfanıza giderek buradan kullanıcıları listenize ekleyebilirsiniz.

aşama 4

 

Artık oluşturduğunuz listeleri takip edebilirsiniz. Keyifli günler. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir