Tuzhurmatu Katliamı

Tuzhurmatu Katliamı

Tuzhurmatu Katliamı 

“23 Ocak 2013 Çarşamba günü Irak’ın Selahaddin vilayetine bağlı nüfusunun çoğunluğunu Türkmenlerin oluşturduğu Tuzhurmatu ilçesinde bir Türkmen yetkililerin de katıldığı Seyid Şuheda Hüseyniyesinde yapılan bir cenaze töreninde canlı bombayla düzenlenen saldırıda 24 kişi hayatını kaybederken, 90’a yakın kişi de yaralandı.” Olaya böyle bakıldığında Irak’ta artık sıradanlaşan bir haber gibi görünmektedir. Ancak detaylarına bakıldığında tamamen Türkmenlere ve Türkmen liderlere yönelik bir katliam girişimidir. Özellikle 16 Kasım 2012’de KYB güçleri ile Başbakan Nuri El-Maliki’ye bağlı Dicle Operasyonlar Komutanlığı’na bağlı birlikler arasında çıkan çatışmadan sonra daha fazla gündeme gelen Tuzhurmatu’da Türkmenlere yönelik ağır bir şiddet dalgası söz konusudur.

Tuzhurmatu, 1970’lerden önce Kerkük’e bağlıyken, daha sonra 1976’da oluşturulan Selahaddin vilayetine bağlanmıştır. Mevcut nüfusu 150 bine yaklaşmakta ve nüfusun çoğunluğunu Türkmenler oluşturmaktadır. Aynı zamanda Kürt ve Arapların da yaşadığı Tuzhurmatu, 2003 sonrası özellikle Kerkük’te olduğu gibi Kürt nüfusun yoğun olarak göç ettiği bir ilçe olmuştur.

Ancak tarihi, kültürel, toplumsal ve siyasal özellikleri itibariyle tam bir Türkmen yerleşimi olan Tuzhurmatu, 2003 sonrasında da Türkmen siyasetinde önemli bir yer edinmiştir. Irak’ta Türkmenlerin en etkili siyasal kuruluşu olan Irak Türkmen Cephesi’nin (ITC) belki de en etkili il teşkilatı Selahaddin olup, merkezi Tuzhurmatu’dadır. Şimdi ITC’nin Başkan Yardımcılığını yürüten ve aynı zamanda Selahaddin İl Meclisi üyesi olan Ali Haşim Muhtaroğlu’nun öncülüğünde oluşturulan ITC Selahaddin İl Başkanlığı, 2003’ten itibaren Selahaddin ve Tuzhurmatu’da son derece etkili bir politika izlemiştir. Aynı zamanda Irak siyaseti içerisinde etkin olan ve Tuzhurmatu’dan çıkan Abbas Beyati, Gençlik ve Spor Bakanı Casim Muhammed Cafer, Fevzi Ekrem Terzi, Feryad Tuzlu gibi önemli isimler Türkmenlerin güçlü bir biçimde ayakta kalmasını sağlamıştır. Bu yüzden Türkmenlere yönelik bozma girişimleri her daim devam etmiştir. Ancak 2012 yılı Tuzhurmatu’daki Türkmen varlığı hiç olmadığı kadar sarsılmıştır. Kasım 2012-Ocak 2013 arasındaki 3 aylık süreçte Türkmenlere yönelik ölü ve yaralı sayıları ile yıkılan ve zarar gören mülklerin yüzlerle ifade edildiği 5 büyük şiddet eylemi yaşanmıştır. Özellikle 17 Aralık 2012 günü sabah erken saatlerde Tuzhurmatu’daki Türkmen mahallerinden biri olan Çakkale Mahallesinde bomba yüklü iki araçla düzenlenen saldırı ve 23 Ocak 2013’te cenaze merasiminde düzenlenen saldırının yıkımı ağır olmuştur. Türkmenler, Irak hükümetinden koruma talep ederken, Irak hükümeti güvenliği sağlamakta yetersiz kalmıştır. Türkmenler bir Türkmen gücünün kurulmasını ısrarla talep etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir