Türkiye ve Rusya Arasında Yaşanan Son Gelişmeler

Türkiye'nin düşürdüğü Rus uçağı

Türkiye ve Rusya Arasında Yaşanan Son Gelişmeler

Türkiye'nin düşürdüğü Rus uçağı
Türkiye’nin düşürdüğü Rus uçağı

Türkiye ve Ruya Arasında Yaşanan Son Gelişmeler – M. Zafer Soydam

24 Kasım günü angajman kurallarını ihlal ettiği için Rus savaş uçağını düşürdük. Öncelikle angajmanın tanımını yaparak yazıma başlayacağım.

Angajman: bir ülkenin sınırını diğer bir ülke tarafından tehlike oluşturacak şekilde ihlal edilmesi halinde yapılacak askeri müdahaledir.

Türkiye haklı olarak uçağı düşürdükten sonra Ankara’da ve Moskova’da tansiyonlar yükseldi ve geldiğimiz bu günlerde hala inmedi. Hemen ardından yaptırımlar uygulanmaya başlandı. Türkiye doğal gazda dışarıya bağımlı ve büyük bölümünü Rusya’dan ithal eden bir ülkedir. Putin vanaları keserse soğuktan donarız. O vanalar sayesinde Türkiye’ye doğal akıyor ama Rusya’ya da para akıyor. Vanaların kapatılması demek doğal akışıyla beraber para akışına da kesektir. Onun için Almanya’dan sonra, Rusya’nın en çok doğal gaz sattığı ülke Türkiye olduğundan hiçbir şekilde ambargo uygulayacaklardır.

Ülke olarak meyve ve sebzeyi en fazla Rusya’ya ihraç eden ülkeyiz. Meyve sebze alımında ambargoya gittiler fakat dört ürün hariç. Bu ürünler; kırmızı et, balık, limon ve fındık. Üreticiler ve ihracatçılar en fazla sıkıntıyı görenler oldu. Hallerde sinek uçmuyor, giden tırlarımız Sınır kapısında bekletiyor. Sonucunda mallar iç piyasaya sürülecek. Bundan hiç kuşkusuz ki en mutlu olan halktır. Rusya sayesinde kaliteli, ucuz ve bil miktarda meyve ve sebze tüketecekler. Rus vatandaşları ne yapar, enflasyon oranı ne olur bilemiyorum, onu Rusya düşünsün. Bu arada Azerbaycan transit geçitleri Türkiye’ye açtı. Bundan sonra Asya ülkelerinde Azerbaycan güzergahı kullanılacak. Türkiye’den giden tırlar kesintisiz şekilde sevkiyatını yapabilecekler.

Antalyalı bir vatandaş olarak hiç şüphesiz ki biz de büyük sıkıntı çekeceğiz. Yılda beş milyon turistin ziyaret ettiği ülkedir Antalya. Aynı zamanda 40 bin civarında Rus-Türk evliliği mevcut sadece Antalya’da. Rus turistlerde büyük bir düşüş olacak ama devletimizin bu sorunu çözeceğinden eminim. Eğer ki ülkemize Rus turist gelmese bile, diğer devletle çeşitli anlaşmalar yaparak Rusların yerini başka ülkelerden gelen turistlerle boşluğu doldurabiliriz. Burada da en büyük görev devlet yetkililerine düşüyor.

Petro’dan bu yana Rusların sıcak denizlere inme politikası geçen onca zamandan beri değişmedi. Suriye’de askeri üs kurmasının sebebi bu politikanı gereği ve sonucudur. Suriye ile Rusya arasında din birliği, ırk birliği, renk birliği yokken Suriye’den pay almaya çalışması da ayrı bir meseledir. Rusya İkinci askeri üssünü de kurmak için çalışmalara başladı. Uçak düşürme olayından sonra bölgede gücünü iyice arttırdı. Nato’dan Türkiye’ye yapılan savaş uçağı ve savaş yardımı sonucu bölgede dengeler yeniden değişti.

Sonuç olarak “Yurtta sulh, cihanda sulh” diyen liderin kurduğu ülkede yaşıyoruz. Savaş hiç kimseyi ileriye götürmez. Hiç bir vatandaş savaş çıkarsın diye yöneticisini seçmez. Rusya ile Türkiye kurulan zor dostluktan bu günlere geldi. Temennim krizin daha fazla büyümeden diplomatik yollara çözülmesidir.

(aslında bu konuda yazmak istediğim çok şey var ama bu yazımda kendime sansür uyguluyorum.)

Mustafa Zafer Soydam

Hakkında: Mustafa Zafer Soydam

İlköğrenimini Serinyaka köyü'nde okudu. Ortaöğrenimini Şehit Orman Mühendisi Apdullah Aydın YİBO'da tamamladi. Liseyi ise Manavgat Lisesi'nde bitirip lisansına Kastamonu Üniversitesi'nde devam etmektedir. Siyaset bilimi ve kamu yönetimi öğrencisidir. Manavgat/Antalya'da ikamet etmektedir. Orta seviyede rusça biliyor

Yazarın tüm yazılarını görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir