TBMM Teşkilat Şeması

TBMM Teşkilat Şeması

TBMM Teşkilat Şeması

TBMM Teşkilat Şeması
TBMM Teşkilat Şeması

TBMM Teşkilat Şeması yukarıdaki tabloda verilmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi internet sayfasından alınan bilgiler ışığında edinilen yukarıdaki şablonda Meclisin başında Meclis Başkanı bulunuyor.

Meclis Başkanına bağlı olarak çalışan dört kol bulunduğunu görüyoruz. Bu dört grup;

  • Hukuk Hizmetleri Başkanlığı
  • Özel Kalem Müdürlüğü
  • Genel Sekreter
  • Koruma Daire Başkanlığı

şeklinde sıralanmaktadır. Bu dört bölümde sadece Genel Sekreter‘in altında çalışan başka bölümler bulunmaktadır. Bu bölümler yukarıdaki tabloda belirtilmiştir.

Meclis Başkanları

TBMM’nin ilk başkanı Mustafa Kemal ATATÜRK’tür. Tüm başkanları görev süreleri ile birlikte aşağıda bulabilirsiniz.

1. Mustafa Kemal Atatürk (24 Nisan 1920 – 29 Ekim 1923)
2. Ali Fethi Okyar (1 Kasım 1923 – 22 Kasım 1924)
3. Kazım Özalp (26 Kasım 1924 – 1 Mart 1935)
4. M. Abdülhalik Renda (1 Mart 1935 – 5 Ağustos 1946)
5. Kazım Karabekir (5 Ağustos 1946 – 26 Ocak 1948)
6. Ali Fuat Cebesoy (30 Ocak 1948 – 1 Kasım 1948)
7. M. Şükrü Saraçoğlu (1 Kasım 1948 – 22 Mayıs 1950)
8. Refik Koraltan (22 Mayıs 1950 – 27 Mayıs 1960)
9. Fuat Sirmen (1 Kasım 1961 – 10 Ekim 1965)
10. Ferruh Bozbeyli (22 Ekim 1965 – 1 Kasım 1970)
11. Sabit Osman Avcı (26 Kasım 1970 – 14 Ekim 1973)
12. Kemal Güven (18 Aralık 1973 – 5 Haziran 1977)
13. Cahit Karakaş (17 Kasım 1977 – 12 Eylül 1980)
14. Necmettin Karaduman (4 Aralık 1983 – 29 Kasım 1987)
15. Yıldırım Akbulut (24 Aralık 1987 – 9 Kasım 1989)
16. İsmet Kaya Erdem (21 Kasım 1989 – 20 Ekim 1991)
17. Hüsamettin Cindoruk (16 Kasım 1991 – 1 Ekim 1995)
18. İsmet Sezgin (18 Ekim 1995 – 24 Aralık 1995)
19. Mustafa Kalemli (25 Ocak 1996 – 30 Eylül 1997)
20. Hikmet Çetin (16 Ekim 1997 – 18 Nisan 1999)
21. Yıldırım Akbulut (20 Mayıs 1999 – 30 Eylül 2000)
22. Ömer İzgi (18 Ekim 2000 – 3 Kasım 2002)
23. Bülent Arınç (19 Kasım 2002 – 22 Temmuz 2007)
24. Köksal Toptan (9 Ağustos 2007 – 9 Ağustos 2009)
25. Mehmet Ali Şahin (9 Ağustos 2009 –  12 Haziran 2011)
26. Cemil Çiçek (4 Temmuz 2011 – 7 Haziran 2015)
26. İsmet Yılmaz (1 Temmuz 2015 –    )

 

Ayrıca Cumhuriyetin İlanı Süreci ile ilgili olarak hazırladığımız yazıyı da bu bağlantıdan okuyabilirsiniz.

 

Feyyaz Dostum

Hakkında: Feyyaz Dostum

Her hususta bilgi, her hususta kazanç demektir. 1987'den beri...

Yazarın tüm yazılarını görüntüle

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir