Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

tamamlayıcı sağlık sigortası nedir

Tamamlayıcı sağlık sigortası, aktif olarak SGK mensubu olan bireylerin sosyal güvencesi ile özel bir sağlık poliçesini birlikte kullanabilmesine imkan sağlayan poliçe türüdür.

Tamamlayıcı sağlık sigortası ile SGK anlaşması olan özel hastanelerin sağlık hizmetlerinden yararlanırken yüksek prim farkı ödemenizin önüne geçen bir sigortacılık ürünüdür. Bu sigorta poliçesi ile normal sağlık poliçesi fiyatlarının 3’te 1’i fiyatına yakın tutarlara tamamlayıcı sağlık sigortası yapabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Mevzuatı

SGK, özel sağlık sigortası olan bireylere yeni bir düzenleme ile destek vererek, özel sağlık sigortası olan hastaların faturalarının belli bir kısmını kuruma yansıtabilmelerini sağlayacak olan; Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, Genel Sağlık Sigortası Müdürlüğü B.13.2.SGK.0.11.05.03 / 674 sayılı ve 28.06.2012 tarihinde olmak üzere bir genelge yayınlayarak “Tamamlayıcı veya Destekleyici Sağlık Sigortası” hakkında bazı düzenlemeler yapmıştır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile Ne kadar Öderim?

Tamamlayıcı sağlık sigortası temel sağlık faaliyetlerinin tamamına yakınını kapsamı dahiline almıştır. Bu nedenle SGK’nın ödediği her işlem için tamamlayıcı sağlık sigortasının varlığından söz edebiliriz. Bu bilgi doğrultusunda polikliniklerde gerçekleştirdiğiniz işlemlerin (muayene dahil) hepsini karşılaması durumunda aktif çalışan iseniz 15TL ödersiniz. Emekliler için bu bedel emekli maaşlarından kesilmektedir.  Bu bedel SGK’nın almış olduğu katılım payıdır.

İşleminizin kapsam dışında kalması durumunda sigorta şirketinizin indirimli fiyatları (kart indirimi) üzerinden yararlanmanız mümkündür. Bu tutarlar tamamlayıcı sigortalarda genellikle SGK farkından daha ekonomik tutarlardır.

Çocuklarınıza Tamamlayıcı Sigorta

Çocuklar bağışıklıkları henüz güçlenmediği için çok kolay hastalanabilirler. Aynı şekilde hareketli çocukların kaza yaşama ihtimali her zaman fazladır. Bu nedenle yetişkin bireylere göre çocukların hastanelere daha sık gittiklerini söylemek mümkündür. Bu durum için fırsat maliyeti oluşturmak tamamlayıcı sigorta ile mümkündür. Tamamlayıcı sigortalar genellikle yıllık işlem limiti verdikleri için bu limitleri doldurma şansınız oluyor. Yine karşılanmaması durumunda kart indirimi ile daha ekonomik şekilde hastanelerden çıkış yapabiliyorsunuz.

En Çok Kullanılan Tamamlayıcı Poliçeler

Türkiye genelinde en çok kullanılan tamamlayıcı poliçe “Axa Sağlığım Tamam” poliçesidir. Bu poliçeyi izleyen tamamlayıcı poliçeler ise “Güneş Tamamlayıcı” ve “Allianz Tamamlayıcı” olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu poliçelerin öne çıkma sebebi daha fazla kurum ile anlaşması olmasıdır.

Feyyaz Dostum

Hakkında: Feyyaz Dostum

Her hususta bilgi, her hususta kazanç demektir. 1987'den beri...

Yazarın tüm yazılarını görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir