Steam Server is Unavailable ve Steam Güncelleme Hatası Kesin Çözümü

steam logo

Steam Server is Unavailable

Steam Server is Unavailable hatası: Bilgisayarıma format attıktan sonra Football Manager 2014 isimli oyunumu yüklemek için oyun CD’sini taktım ancak steam yüklendikten sonra güncelleme sırasında Steam server is unavailable hatası ile karşılaştım. Google’dan sorun ile ilgili kaynak araştırmaya başladım ancak, uzun süre araştırmama rağmen sağlam bir sonuç bulamadım. Artık iş başa düşmüştü, çözüm bir yerde yok.

Öncelikle sorun güncelleme ile alakalı olduğundan DNS ile ilgili olup olmadığını denedim ama birkaç farklı DNS adresinde dahi aynı hatayı aldım. Daha sonra aklıma daha pratik bir çözüm geldi ve bunu uyguladım. Sonuç başarılı oldu. İşte o yöntem ->

  1. Arkadaşlar öncelikle her ihtimale karşı anti virüs programımız ve Windows Güvenlik Duvarı’mızı kapatırsak daha iyi olur. Ben kapalı durumda yaptım, açık durumda bir sorun verebilir.
  2. İkinci aşamamızda hali hazırda bilgisayarımızda Steam kurulu ise onu kaldırıyoruz.
  3. Steam’ı kaldırdıktan sonra bu bağlantıdan Steam’ın en güncel sürümünü indiriyoruz ve bilgisayarımıza kuruyoruz.
  4. Önceden kurulurken dahi server hatası veren Steam, kendi internet sitesinden indirdiğimiz güncel sürümü ile artık hata vermeyecektir.
  5. En son aşama olarak da programı kurduktan sonra Steam üye girişi yapıyoruz ve herhangi bir oyunumuzu yüklemeden ve açmadan anti virüs ve güvenlik duvarımızı aktif etmiyoruz.

Sorun çözümü bu kadar basit bir yöntemle giderildi. Yine de sorunu çözülmeyen ya da yardım isteyen arkadaşlarımız olursa yazının altına yorum bırakabilirler.

Steam Nedir?
Steam Half Life ı yapan Valve tarafından yapılan bir oyun platformudur. İşin başında da tüm hayatını bu işlere adamış Gabe Newell bulunmaktadır. Steam Kısaca oyun inceleyebildiğiniz ve alabildiğiniz, multiplayer, co-op oyunlar için size bir altyapı sunan en büyük oyun sağlayıcısıdır denilebilir. İçinde bulunduğumuz sene içinde kullanımı çok arttığı için büyük firmalar dahil tüm oyun yapım ve dağıtımcıları oyunlarını burdan satmaktadır. Tüm tanıtım videoları ön-satın almalar da buradan gerçekleşmektedir.

Üye olmak ücretsizdir ve hatta bazı oyunlar da tamamen ücretsizdir. Sürekli kampayalar, toplu indirimler ve bedava haftasonları yapmaktadırlar ve bu yüzden hem programcılar hem oyuncular için mükemmel bir ortam oluşturmuşlardır. Kullanınca görebileceğiniz gibi gün içerisinde ortalama 2-3 milyon insanın sürekli online olduğu bir platformdur. Bu yüzden de oyun oynamayı daha kullanışlı ve kolay bir hale getirmiştir.

En büyük oyun firmalarından, indie oyun geliştiricilerine kadar herkese oyununu satma imkanı sunduğu için son dönem oyun piyasasını da değiştirmiştir. Kopya oyun kullanımını da azaltmıştır, zira bir çok oyunu çok ucuz fiyarlara da bulabilmektesiniz ve bazen olan büyük indirimler sayesinde oyun sayınız bir anda artabilir (: .

Feyyaz Dostum

Hakkında: Feyyaz Dostum

Her hususta bilgi, her hususta kazanç demektir. 1987'den beri...

Yazarın tüm yazılarını görüntüle

4 Comments on “Steam Server is Unavailable ve Steam Güncelleme Hatası Kesin Çözümü”

  1. iyi akşamlar benim problemim steamle 1 haftadır ne yaptıysam girememek. steam ağına bağlanılamıyor diyor,bağlantınızı kontrol edin ve yeniden bağlana tıklayın demesine rağmen bağlantım var heryere girebiliyorum ama steam aynı hatayı vermekte .lütfen yardımcı olursanız sevinirim. bu arada dns değiştim ,sildim tekrar yükledim defalarca ama sonuç alamadım

    1. Merhaba Murat Bey. Steam uygulamasını bilgisayarınızdan kaldırıp yeniden kurun. Sorun düzelmezse Windows Güvenlik Duvarını pasif duruma getirip tekrar giriş yapmayı deneyin. Sorun düzelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir