Ana sayfa Bilmemiz Gerekenler Sedat Bucak Kimdir ?

Sedat Bucak Kimdir ?

454
0
PAYLAŞ

Sedat Bucak

Sedat Edip Bucak (31 Ekim 1960; Siverek, Şanlıurfa), eski Türk milletvekili.

19,20 ve 21 dönem Şanlıurfa DYP Milletvekili. Annesi Müzeyyen, babası İsmail Hakkı’dır. Endüstri Meslek Lisesi mezunudur. Bucak aşireti mensubudur. Evli ve 3 çocuk babasıdır. 3 Kasım 1996 yılında Balıkesir, Susurluk’ta geçirdiği kaza ile, Susurluk skandalı olarak bilinen olayın baş kahramanlarından birisi olmuştur.

TBMM Genel Kurulu’nda 11 Aralık 1997’de dokunulmazlığı kaldırılan Sedat Edip Bucak hakkında Başsavcılık, gıyabi tutuklama kararıyla aranan Abdullah Çatlı’nın yerini bildiği halde yetkili mercilere haber vermeyerek saklamak, cürüm işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak ve vahim nitelikte silah bulundurmak suçlarından, 11 yıldan 20 yıla kadar ağır hapis istemiyle dava açılmıştır.

Susurluk Davası kapsamında cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak suçundan hakkında verilen beraat kararı Yargıtay tarafından bozulan DYP eski Milletvekili Sedat Edip Bucak, daha sonra devlet sırrı gerekçesiyle açıklamadığı bazı bilgi ve resimleri mahkemeye sunmuştur.

Yargıtay 8. Ceza Dairesi’nce hakkındaki 1 yıl 15 günlük hapis cezası onanmıştır.

22 Temmuz 2007 seçimlerinde Demokrat Parti’nin (DP) Şanlıurfa’dan 1. sıra milletvekili adayı olan Sedat Edip Bucak’ın adı, en son Ankara-Çankaya’daki lüks restoran, bar ve iş yeri sahibi ve çalışanlarını silahla tehdit ederek çıkar sağladıkları iddia edilen kişilere yönelik düzenlenen “Kaldırım” operasyonuna karışmış olup, adliyelik olarak basında yer almış, daha sonra bunu “komplo” olarak açıklamıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here