Portföy Yönetimi Nedir?

portföy yönetimi nedir

Portföy Tanımı

Portföy Yönetimi tanımını yapmadan önce, Portföy kavramının tanımını, herhangi bir konudaki çalışmaların veya belgelerin bir araya getirildiği dosya olarak ifade edelim. Portföy kavramının sanattan finansa çok çeşitli bir kullanım alanı vardır. Latince portare (taşımak) ve foglio (sayfa) kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur.

portföy yönetimi nedir

Portföy, bizi ilgilendiren kısmında ise, cüzdan yani sahip olunan menkul kıymetler topluluğunu ifade eder. Bir diğer deyişle, menkul kıymetler açısından portföy, bir yatırımcının sahip olduğu tüm menkul kıymetlere verilen addır. Finansal olarak riski azaltmak ve en yüksek getiriyi sağlamak adına en az iki yatırım aracının bir araya getirilmesi ile oluşan toplam değeri ifaden kavram ise portföy yönetimi olarak adlandırılır.

Portföy Çeşitleri

Farklı menkul kıymetler bir araya getirilerek çok sayıda portföy alternatifi oluşturulabilir. Ancak olaya hisse senedi ve tahvil gibi geleneksel menkul kıymetler açısından bakıldığında 3 farklı portföyden söz edebiliriz;

  1. Yalnızca tahvilden oluşan portföyler,
  2. Yalnızca hisse senetlerinden oluşan portföyler,
  3. Karma portföyler

Oluşumlarına Göre Portföy Çeşitleri

  1. Tamamı tahvillerden oluşan portföyler
  2. Tamamı hisse senetlerinden oluşan portföyler
  3. Karma portföyler
  4. Diğer yatırım araçlarından oluşan portföyler
  5. Yatırımcı tercihlerine göre portföy çeşitleri
Feyyaz Dostum

Hakkında: Feyyaz Dostum

Her hususta bilgi, her hususta kazanç demektir. 1987'den beri...

Yazarın tüm yazılarını görüntüle

One Comment on “Portföy Yönetimi Nedir?”

  1. Bankada yüklü miktarda parası olan ve riski sevmeyen kişilerin, nakitlerini çeşitli portföylerde değerlendirdikleri görülüyor. Böylece az ama risksiz kazanarak geceleri rahat uyuyabiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir