özel sağlık sigortası nedir

Özel Sağlık Sigortası Nedir? Faydaları Nelerdir?

Özel Sağlık Sigortası Nedir?

Özel sağlık sigortası, bireylerin hastalık ya da kaza gibi durumlarda  ödenmesi gereken sağlık masraflarını teminatlar ve limitler doğrultusunda güvence altına alan bir poliçe türüdür.

Sağlık sigortalarının genel ve özel şartları bulunmaktadır. Bu nedenle bir poliçe satın alınacağı zamanlar bireyler doğru poliçeyi satın almak adına poliçe şartlarını ayrıntılı bir şekilde okumalı ve satın alma işlemini ihtiyaçlarına uygun olarak gerçekleştirmelidir.

Özel sağlık sigortası poliçelerinin içeriği temel olarak iki ayrı gruba ayrılmaktadır. Bunlar; “Ayakta Tedavi Teminatı” ve “Yatarak Tedavi Teminatı” olarak adlandırılmaktadır. Bu iki teminatın dışında üçüncü bir teminat olarak poliçelerde yer verilmeye başlayan teminat türü “Gebelik Teminatı” ise doğum öncesi poliklinik sürecini ve doğum sırasındaki klinik işlemlerini kapsamaktadır.

Özel Sağlık Sigortasının Faydaları

Özel sağlık sigortası yapmak genel anlamda yararlı bir eylemdir. Çünkü her birey her an her hastalığa yakalanma riskine sahiptir. Özellikle büyükşehirlerde çok fazla insan ile doğrudan iletişim halinde olan insanların hastalanma ve kaza geçirme riski çok fazladır. Bu nedenle tedbir amaçlı da olsa bir özel sağlık sigortası yapmak önemlidir. Genel anlamda bahsedecek olursak özel sağlık sigortasının faydaları şunlardır;

  • Özel sağlık sigortası sayesinde pek çok özel sağlık kuruluşlarından hiç ücret ödemeden ya da çok az ücret ödeyerek hizmet alırsınız.
  • Bedelleri çok yüksek olan tedavi masraflarını ödemek zorunda kalmazsınız.
  • Doktor ve hastane seçme şansınız olacaktır.
  • Kaliteli hizmet alır, kendinizi değerli hissedersiniz.
  • Maddi ve manevi anlamda aklınızda soru işaretleri kalmaz.
  • Satın aldığınız poliçelerin içeriğinde mevcut ise yurt dışında karşılaştığınız riskleri de poliçe kapsamına dahil edebilirsiniz.

Maddelerden de anlaşılacağı üzere sağlık sigortasının yaptırılması önemlidir. Ödeyeceğiniz küçük meblağlar karşısında büyük masraflar ile karşılaşmak zorunda kalmazsınız. En önemlisi de karşılaştığınız hastalık ya da kaza ile ilgili olarak en iyi hizmet veren sağlık kuruluşlarında tedavi olma şansına sahip olursunuz. Bu nedenle özel sağlık sigortası yaptırmayı en kısa zamanda gündeminize almalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir