Öğretmenler Günü Nereden Geliyor?

Öğretmenler Günü

Öğretmenler Günü Nereden Geliyor?

Bugün günlerden 24 Kasım 2017 yani yeni bir Öğretmenler Günü daha. Peki, yeni nesillerin yetişmesinde çok önemli bir yere sahip olan Öğretmenler Gününün ortaya çıkış hikayesini biliyor muyuz? Muhtemelen büyük çoğunluk bu hikayeyi bilmiyor.

Öncelikle belirtmekte fayda var ki Öğretmenler Günü dünyanın her yerinde aynı tarihte kutlanmamaktadır. Özellikle 1994 yılından itibaren pek çok ülkede her yıl 5 Ekim tarihinde kullanan Öğretmenler Günü, 12 Arap ülkesinde (Bahreyn, B.A.E., Cezayir, Fas, Katar, Libya, Mısır, Suudi Arabistan, Tunus, Umman, Ürdün, Yemen) ise her sene 28 Şubat gününde kutlanmaktadır. Hatta bazı ülkeler bu günü özel tatil ilan edebiliyorlar.

Türkiye’de Neden 24 Kasım?

Türkiye’de 24 Kasım’da kutlanmasının sebebi; Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk‘ün “Millet Mektepleri’nin Başöğretmenliği” ünvanını kabul ettiği gün olan 24 Kasım 1928 tarihine dayanmaktadır.

Gerçekleşen bu olaydan seneler sonra, Atatürk’ün 100. doğum yılı olan 1981 tarihinden itibaren 24 Kasım’ın Öğretmenler Günü olarak kutlanmasına karar verilmiştir.

Atatürk’ün Öğretmenler Hakkında Söylediği Bazı Sözler

  • Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır.
  • Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır…
  • Cumhuriyet sizden “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” nesiller ister.
  • Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır.
  • En önemli ve feyizli görevlerimiz, milli eğitim işleridir. Milli eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lazımdır. Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak bu suretler olur.
Aziz Akınalp

Hakkında: Aziz Akınalp

Yazıyoruz ki tarih yazsın...

Yazarın tüm yazılarını görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir