Nazi Donanması ve Askeri Gücü

nazi donanması gücü

Nazi Donanması ve Askeri Gücü

Nazi Donanması, Nazi Almanyası’nın tek zayıf yönüydü. Savaşa hazırlık döneminde genellikle denizaltı ve hafif saldırı gemilerine önem vermiştir. Ağır gemi olarak savaş boyunca sadece sanayisi ve ham maddesinin el verdiği kadar savaş gemisi üretebilmiştir fakat 2 büyük engel yüzünden gerekli başarıyı sağlayamadılar.

Nedir Bu Eksiklikler?

Bunlardan ilki ve bence en önemlisi ham madde eksikliğidir. Birleşik Krallık ve Fransa gibi devletlerin en önemli kozu büyük oranda Afrika da olan sömürgelerinden gelen kaynaklar sayesinde savaş boyunca üretim konusunda sıkıntı çekmemişlerdir. İkincisi ise savaş boyunca oluşan personel kayıplarının yerlerini dolduramamalarıydı. Yine bu sorunu sömürgeleri sayesinde çözen Birleşik Krallık ve Fransa savaşta sonradan da olsa etkili bir karşı atak yapabilmişlerdir.

İtalya ve Japonya gibi müttefiklerine göre donanması baya zayıf olan Naziler bu açığın büyük felaketler getireceğinin farkında değillerdi. İtalya’nın donanması Akdeniz’de Birleşik Krallığa kafa tutacak seviyedeydi. Fakat askeri disiplin ve teknoloji açısından yetersiz olan İtalyan donanması İkinci dünya savaşında Birleşik Krallık ve Amerikan gemilerine av oluyordu. Japonya da ise durum daha da farklıydı Japon donanması o dönemde dünyada ilk üçte yer alıyordu hatta pasifik okyanusundaki savaşlarda bir ara bariz bir üstünlüğü vardı fakat istihbarat eksikliği nedeniyle(Amerikalıların Japonların iletişimin şifrelemesini çözmesi aynı olayı İngilizler Almanlara karşı yapmıştı fakat o dönemde İngiliz donanması zaten üstün olduğu için Japonya örneğindeki gibi aşırı derecede yarar sağlamamıştır.) bu üstünlüğünü kaybetmiştir.

Fakat Alman donanması bir hiçten ibaret değildi. Dönemine göre modern denizaltıları(u bot)müttefik gemilerine kan kusturmuştur. Hatta savaşa girmemesine rağmen Amerikan ticaret gemilerini bile batırmıştır. ABD nin kağıt üzerinde savaşa girmesinin yan nedenlerinden biridir. Fakat Naziler sadece denizaltılarını aktif olarak kullanabilmiştir. Naziler bir dönem uçak gemisi bile üretmiştir,bu uçak gemisini üretirken Japon donanmasının uçak gemisi doktrinini kullanmıştır çünkü müttefiklerinden tek Japonya’nın uçak gemisi vardı dolayısıyla Nazi uçak gemisi Japonların uçak gemisine benzemiştir. Fakat aktif olarak kullanamadan Sovyetlerin eline geçmemesi için batırılmıştır. Alman donanmasının eksikliğinden faydalanan müttefikler Normandiya çıkarmasını yaparak Almanların kalbine hançeri saplamıştır. Bu olay aslında tüm dünyaya donanmanın önemini göstermiştir.

Feyyaz Dostum

Hakkında: Feyyaz Dostum

Her hususta bilgi, her hususta kazanç demektir. 1987'den beri...

Yazarın tüm yazılarını görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir