Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Nedir?

kredili mevduat hesabı nedir

Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Nedir?

Kredili mevduat hesabı (KMH), en kısa tanımı ile tüketicilerin vadesiz mevduat hesabı ile ilişkilendirmiş basit düzeyde kredi limitidir.

Kredili mevduat hesabı, bir mevduat hesabı üzerine tanımlanmakta olup, hesap sahibinin hesabında para bulunmadığı dönemlerde önceden belirlenmiş olan belirli bir limit kadar nakit çekilişi yapabilmasına olanak sağlıyor. Tabi ki bu işlem bir kredi kullandırma işlemi olarak tanımlandığından dolayı bir faiz ödeme yükümlülüğü de ortaya çıkmaktadır.

Bankalar, mevzuat kapsamı ile KMH üzerinden kullandırılan kredilerde uygulanacak faiz oranlarını serbestçe belirleyebilmektedirler. Bu nedenle tüketicilerin bu ürünü kullanmadan önce karar verirken bankaların KMH için belirledikleri faiz oranları ile diğer ücretleri dikkate alarak karar vermeleri gerekmektedir.

Avans Gibi Düşünün

Özellikle öğrencilik döneminde KYK bursu ya da kredisi alanlar bilirler. Burs/kredi hesap kartına bağlı bir kredili mevduat hesabı bulunmaktadır. Bir sonraki ay hesabınıza para geçeceği kesin olduğu için yatacak bursun tahminen 3/2’si kadar bir sonraki aydan harcama yapabiliyorsunuz. Yani bu işlemi bir avans olarak görebilirsiniz.

Bu işlem çok fazla risk taşıyan bir işlem olmadığı için bankalarca müşteriye kullandırılmaya çalışılan bir ürün olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu ürünü satacak müşterileri seçerken, bankalar daha çok öğrenci, memur ya da emekli kesimi tercih etmektedir. Çünkü hesaba her ay düzenli olarak para geleceğinin teminatı %100 olmamakla beraber çok yüksek seviyededir. Ayrıca KMH’lar aylık olarak kullandırıldığu için bir sonraki hesap kesim döneminde kapatılması gerektiği için kısa vadeli kaynak bakımından oldukça önemli yer tutmaktadır.

Tüketici bakımından baktığınız zaman ise kredi kartı gibi taksitlendirme imkanının çok olmaması, aynı zamanda limitlerinin kredi kartları kadar yüksek olmaması sebebi ile insanları ihtiyacı kadar harcama davranışına sürüklemektedir. Ayrıca vadesinin de kısa süreli olması insanların uzun vadeli bunalımlara girmesinin önünde bir engel teşkil etmektedir.

Bu doğrultuda KMH hakkında şunları söyleyebiliriz;

  • Bankaların mevduat hesaplarının üzerine tanımlamış olduğu avans limitleridir,
  • Tüketicilerin hesap bakiyesi bir sonraki dönem borcun kapatılması koşuluyla eksiye inmektedir,
  • Kredi kartları kadar yüksek limitleri yoktur ve vadesi kredi kartına göre daha kısadır. Bu nedenle insanların ihtiyacı kadar harcamasını sağlar.
Feyyaz Dostum

Hakkında: Feyyaz Dostum

Her hususta bilgi, her hususta kazanç demektir. 1987'den beri...

Yazarın tüm yazılarını görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir