Kredi Notu Nedir?

kredi notu nedir

Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Finans ve finansman konusu ile ilgili en önemli hususlardan bir tanesi de kredi kullanımıdır. Gerek ülkemizde gerek dünyada kredi kullanımı sıradan bir hale gelmiştir. Ancak sıradan bir olay haline gelen kredi kullanımı bilinçsiz gerçekleştiği zaman ortaya olumsuz neticeler doğurabilmektedir. Bu nedenle kredi notu nedir ve ne işe yarar bilmek gerekmektedir.

Özellikle ülkemizde de bir dönem bilinçsizce kredi kullanımı yaygınlaşmış ve pek çok bireyin kredi notu düşürülmüştü. Peki ya kredi notunun düşmesi gerçekten kötü bir durum mudur bu sorunun yanıtını vermeden önce kredi notu nedir sorusuna yanıt verelim.

Kredi Notu Nedir?

Banka müşterilerinin; tüm finansal geçmişinin ortak bir kuruluşta toplanarak analiz edilmesi sonucunda ortaya çıkan puanlama sistemine Kredi Notu denir. Ülkemizde bir dönem KKB (Kredi Kayıt Bürosu) olarak adlandırılan bu ortak kuruluş, günümüzde Findeks adı ile hizmet  vermektedir.

En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi
1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

Kredi notu beş aralıkta incelenmektedir. Kredi notu 1-699 arasında olan bireyler yüksek riskli , 700-1099 aralığında olan bireyler orta riskli, 1100-1499 aralığında az riskli, 1500-1699 aralığında iyi, 1700-1900 aralığında ise çok iyi kredi notuna mensupturlar.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunun düzelmesi, bireylerin kredi niteliği taşıyan borçlarını ödeyebilme kabiliyeti doğrultusunda yönlenmektedir. Borçlarını düzenli olarak ödeyen bireyin kredi notu yüksek olacaktır. Ancak bu durum borçlunun, ödeme yaptığı borç miktarı ile de ilişkilidir. Örneğin kredi kartı dönem borcu 100 TL olan bir kredi kartı kullanıcısı borcunun tamamını öderse, kredi kartı dönem borcu 10.000 TL olan ancak borcunun asgari tutarı olan 3500 TL’yi ödeyen kredi kartı kullanıcısından daha yüksek puana sahip olacaktır. Çünkü borcunun yüzdelik dilime göre tamamını ödemiştir.

Bu bilgi doğrultusunda kredi notu yükseltmek için en önemli unsurun düzenli ödeme yapmak olduğunu ve mümkün oldukça borcun tamamını ödemek olduğunu görüyoruz. Bu nedenle kredi kartı ve kredi ödemelerinizi hem zamanında hem de istikrarlı bir şekilde ödemeye gayret ediniz.

Feyyaz Dostum

Hakkında: Feyyaz Dostum

Her hususta bilgi, her hususta kazanç demektir. 1987'den beri...

Yazarın tüm yazılarını görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir