Jandarma Özel Harekat

jandarma2Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı bünyesindeki operasyon timleri teröristlere gözaçtırmıyor. Birçok operasyonda görev alan bu timler Ankara’da kurtarma tatbikatları da yapıyor.

Altı yıl önce kurulan ve yaptıkları ‘nokta’ operasyonlar ile adları ‘Hayalet Tim’lere çıkan Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) Tunceli ve Tokat’tan sonra Karadeniz Bölgesi’ne açılmaya çalışan bölücü/KONGRA-GEL’li teröristlerin peşine düştü. Keskin nişancılardan oluşan Operasyon Taburu timleri, son bir yıl içinde Tunceli ve Tokat’ta düzenledikleri seri baskınlarda birçok terörist grubu etkisiz hale getirdi.

En seçkin birlik

Jandarma Genel Komutanlığı’nın en seçkin birliği sayılan JÖAK, uçak, tren, gemi otobüs kaçırma, rehine alma, bina işgali ve hücre evi baskını ile yaşanacak doğal afetlerde hayat kurtarmak amacıyla kuruldu. Özel birliği dönemin Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman kurdurttu. Yüzde 80’i subay, astsubay ve uzman çavuş gibi rütbeli personelden oluşan tim mensupları gerçekleştirdikleri ‘kusursuz’ operasyonlar ile tanınıyor.

Üç tabur, bir bölük var

Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) bünyesinde, Operasyon, Özel Harekat (JÖH), Arama ve Kurtarma Taburları ile Barışı Destekleme Bölüğü bulunuyor. Operasyon ve Özel Harekat Taburu’nda 124’er rütbeli personel görev yapıyor. Bünyesinde; Dağcılık, Su Altı ve Köpekli Arama-Kurtarma timleri bulunun Arama-Kurtarma Taburu’nun mevcudu 235 kişi. 3 Tabur ile 1 Bölük’ten oluşan JÖAK’ta 700’ü aşkın ‘Rambo’ yeralıyor. Sadece JÖH Taburu’nda özel eğitimli er ve erbaşlar bulunuyor.

Tim mensupları, olası bir terörist eyleme karşı heran hazır olmak amacıyla Esenboğa Havalimanı ve Behiçbey Tren İstasyonu’nda düzenli olarak eğitim tatbikatları gerçekleştiriyor.

24 saat eğitim

Havalimanı’ndaki tatbikatlar ayda iki kez gece ve gündüz saatlerinde yapılıyor. Terörist ya da hava korsanlarının yolcularıyla birlikte kaçırdığı uçağa baskın yapılıyor. Yolcu treni kaçırılmasına dönük eğitim çalışmaları da haftanın iki günü Behiçbey İstasyonu’nda düzenli biçimde yürütülüyor. Yolcu otobüsü, bina işgali ve rehine kurtarma tatbikatları ise birliğin Güvercinlik Kışlası’ndaki eğitim alanında icra ediliyor.

Jandarma1Kendi tüfeklerini kullanıyorlar
TSK’nın Amerika, İsrail ve İngiltere’den tanesini 15 milyara ‘ithal’ ettiği tüfekler, sadece 2 milyara mal edildi. ‘Made İn Jandarma’ olan tüfekler, ithal oranlarına oranla daha hafif ve etki tesiri daha yüksek. Portatif model, poligonlarda defalarca test edildi. Alınan mükemlel sonuçlardan sonra portatif model Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’e tanıtıldı. Özkök’ün tam not vermesi üzerine dünyanın en etkili ve ekonomik keskin nişancı tüfeğinde seri üretime geçildi. Keskin nişancı tüfekleri ilk aşamada TSK’nın ihtiyacını karşılayacak, önümüzdeki yıllarda ise dünyaya ihraç edilecek. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ile Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Fevzi Türkeri, projede görevli Sniper astsubayları takdirname ile ödüllendirdi. İthal tüfeklere oranla daha hafif ve ucuz olan tüfeklerin menzili de diğerlerinin iki katı. İthal tüfeklerin etki mesafesi bin metre iken, askerlerin geliştirdiği tüfeğin menzili tam 2 bin metre. Poligonda alınan sonuçlar bu tüfeklerin hedefe isabet oranının da ithallere oranla çok daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Belirlenen hedeflere yapılan atışlarda milimetrik isabet alındı. Tüfekler 7.623 mm çaplı BB atıyor. Bu mermilerde MKE tarafından üretiliyor. JÖAK’ın keskin nişancı timinde görev yapan astsubaylar geliştirdikleri bu tüfek sayesinde TSK’ya ciddi oranda tasarruf sağlamış oldu

Feyyaz Dostum

Hakkında: Feyyaz Dostum

Her hususta bilgi, her hususta kazanç demektir. 1987'den beri...

Yazarın tüm yazılarını görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir