İyi Bir Logo Tasarımında Olması Gereken Özellikler

Photoshop‘a başlayanlar için temel konuları parçalar halinde anlatıyoruz. Bu sefer de her tasarımcının sıklıkla denk geleceği bir husus olan Logo Tasarımı işinin temel prensipleri hakkında bilgi vereceğiz.

Adobe_Photoshop_CS4_icon_(2)

Özgünlük: Öncelikle tasarlayacağımız logolar özgün olmalı. Yani tasarımını yaptığımız her ne ise sadece onu çağrıştıracak bir yapıda olmalı. Kopyala yapıştır olayı özgünlüğün en büyük düşmanıdır. HasHakiki olmalısınız.

Akılda Kalıcılık: Bir diğer değişle hatırlanabilirlik. Logo diğer logolar arasında ön plana çıkmalı ve hafızalarda yer edinebilmelidir.

Sadelik: Logo karışık içermemeli ve basit olmalıdır.

Sağlamlık: Logoda gerçekleştirilecek ölçek değişiklikleri sonrası logo ayrıntılarını kaybetmeyecek kalitede ve piksel düzeyinde olmalıdır.

Minimal Renk Kullanımı: Logo en fazla 3 renk paletine dayanabilir ve gerektiğinde tek renk olarak yeniden oluşturulabilir olmalıdır.

Tipografi: Eğer ki yazı logonun bir parçası ise logoya uygun yazı tipi kullanılmalı, yazı ebatları logo ile uyumlu olacak şekilde ayarlanmalı ve en önemlisi okunabilir olmalıdır.

Uygunluk: Logo, hazırlık yaptığımız amaca ve hedefe uygun olmalıdır. Zaten bu madde olmadıktan sonra diğerleri pek bir anlam ifade etmez. Ne kadar güzel tasarım yaparsanız yapın, tasarım amacından uzak ise başarısız olunmuş demektir.

Feyyaz Dostum

Hakkında: Feyyaz Dostum

Her hususta bilgi, her hususta kazanç demektir. 1987'den beri...

Yazarın tüm yazılarını görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir