Haxball Nedir Nasıl Oynanır?

haxball logo

Merhaba arkadaşlar,

Bugün sizlere haxball oyunu ile ilgili bilgi vereceğim. Öncelikle oyun futbol mantığı temelinde kurulmuş bir oyun ve online olarak oynanmakta. Oyunu oynamak için haxball.com adresine giriş yapıyorsunuz. Karşımıza kullanıcı adı soran bir panel geliyor. İstediğiniz kullanıcı adını seçebilirsiniz çünkü bu sizin sürekli isminiz değil ve bir şifre seçmeniz de gerekmiyor. Her giriş yaptığınızda farklı bir kullanıcı adı almanız mümkün.

Kullanıcı adımızı da girdiğimiz taktirde karşımıza oyun odalarının bulunduğu ekran çıkıyor. Bu ekrandaki odalardan birisine dahil olabilir ya da Create Room butonuna basarak kendimiz yeni bir oda oluşturabiliriz. Oluşturduğumuz odanın yöneticisi kendimiz oluyoruz ve çıkış yaptığımız taktirde oda siliniyor. Ben videoda rastgele bir odaya girmeyi tercih ettim.

Oyuncuyu yönetmek için kullanacağımız tuşlar içerisinde yön işlevi için yön tuşlarını kullanabilirsiniz. Alternatif olarak W,A,S,tuş düzeni de bir seçenek. Topa vurmak için Boşluk tuşunu (space) ya da X tuşunu kullanabilirsiniz.

Oyunda temel anlamda önemli olan topun hangi açılardan geçeceğini hesaplamak ve topa hangi açıdan vurursam nereye gider sorusuna cevap bulabilmek. Videoda biz 2’ye 2 maç yaptık. Bence çok kötü oynamadık ama maçı 3-1 kaybettik. “Hatalı goller yedik 🙂“.

Oyunla ilgili bilmeniz gereken bir kaç kavrama da açıklık getireyim.

AFK: Odada bulunan oyuncu eğer ki oyun ekranına bakmıyor veya oyunu oynamıyor ise bu oyuncu afk konumundadır.

YS: “Yenen Sahada” anlamına gelmektedir. Maç yapan taraftan kazanan takım bozulmadan sahada kalırken, kaybeden takım yerine AFK olan oyuncular oyuna dahil olarak yeni bir takım oluşturur. Bu böyle süregelir.

LAG: Ping artışı sebebi ile oyunda donmalar ya da kaymalar meydana gelmektedir. Bu gibi durumlara “lag” adı verilir.

Acemi: Oyuna yeni başlamış ya da yeni yeni öğrenmeye başlamış oyuncudur. Bir de bunun “ağır acemi” versiyonu var ki Allah sizi onlarla karşılaştırmasın. 🙂 Topa vurmayı beceremezler. Saç baş yolarsınız. “:)”

Orta: Orta düzey oyuncu profilini ifade eder

Pro: Artık profesyonel bir haxball oyuncusu olmuş kişileri ifade eder.

Kaptanlı: Odadaki oyunculardan iki kişi birisi mavi birisi kırmızı takım olmak üzere 1’e 1 maç yaparlar. Bu iki oyuncu kaptan olarak seçilmiştir. Kazanan ilk oyuncu seçme hakkını kazanır. Sırayla oyuncu seçilir ve maça başlanır.

****

Yorum: Haxball içerisinde çok değişik uygulamalar da mevcut. Örneğin basketbol, voleybol ya da daha değişik sahalar ve metodlar mevcut. Japon Kale gibi, aylık gibi seçenekler de var. Bazı oyuncular ortada bile oynuyorlar. Ancak benim en çok keyif aldığım “Big” harita (map) seçeneğinde 3’e 3 maç yapmak. Eğer ki iki takım birbirine denk ve takım arkadaşlarınız da sizinle iyi anlaşabilen oyuncularsa, tadından yenmiyor.

Keyifli oyunlar dilerim.

Feyyaz Dostum

Hakkında: Feyyaz Dostum

Her hususta bilgi, her hususta kazanç demektir. 1987'den beri...

Yazarın tüm yazılarını görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir