Google Analytics Access Kodu Alma İşlemi [Resimli]

google analytics logoGoogle Analytics Access Kodu Alma İşlemi

WordPress kullanıcıların büyük çoğunluğunun kullandığı eklentilerden bir tanesi de Google Analytics olarak karşımıza çıkıyor. Analytics kurulum aşamasında bir Access Code (Giriş Kodu) istiyor. Bu giriş kodu için wordpress sisteminde İngilizce kelimeler yer almakta. Bu yüzden bu aşamaları sizlere resimli olarak anlatmak istedim.
Öncelikle WordPress için Google Analytics eklentisini indirmemiz gerekiyor. Bu bağlantı üzerinden eklentiyi indirebilirsiniz.

Eklentiyi indirdiğinizi, sisteme yüklediğinizi ve etkinleştirdiğinizi varsayarak sıradaki işlemleri anlatmaya başlıyorum.

 1. Eklentiler sekmesinden etkin kıldığımız eklentimizin altındaki Settings (Ayarlar) yazısına tıklıyoruz ve Google Analytics ayarları sayfasına gidiyoruz.

  Google Analytics 1
  Aşama 1

 2. Önümüze gelen ekran Plugin Authorization (Eklenti Yetkisi) ekranı. Burada da Authorize Plugin (Eklentiyi Yetkilendir) butonuna tıklıyoruz ve bir sonraki aşamaya geçiyoruz.

  Google Analytics 2
  Aşama 2

 3. Şimdi de önümüze Access Code (Giriş Kodu) ekranı geldi. Ekranımızdaki Get Access Code (Giriş Kodu Al) butonuna tıklıyoruz ve mevcut sayfamız kapanmadan Google Analytics izin ekranına yönlendiriliyoruz.

  Google Analytics 3
  Aşama 3

 4. İzin için Kabul Et butonuna tıklıyoruz ve kodumuzun geleceği sayfaya gidiyoruz.

  Google Analytics 4
  Aşama 4

 5. Ve bu aşamada kodumuz ekranımıza geliyor. Aşağıdaki resimdeki gibi verilen kodu kopyalıyoruz.

  Google Analytics 5
  Aşama 5

 6. Az önce 3. aşamada karşımıza çıkan bir önceki sekmedeki Access Code (Giriş Kodu) istenilen bölüme, bir önceki aşamada kopyaladığımız kodu yapıştırıyoruz ve Save Access Code (Giriş Kodunu Kaydet) butonuna tıklıyoruz.

  Google Analytics 6
  Aşama 6

 7. Ve önümüze gelen General Settings (Genel Ayarlar) ekranında sitemizi seçiyoruz. Ben otomatik güncellemeleri de aktif ettim. Siz kendi tercihinize göre kullanabilirsiniz. Son olarak Save Changes (Değişikleri Kaydet) butonuna tıklıyoruz ve Access Code (Giriş Kodu) aktivasyon işlemimizi gerçekleştirmiş bulunuyoruz.

  Google Analytics 7
  Aşama 7

Bir sonraki anlatımda görüşmek üzere…

Feyyaz Dostum

Hakkında: Feyyaz Dostum

Her hususta bilgi, her hususta kazanç demektir. 1987'den beri...

Yazarın tüm yazılarını görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir