Girişimcilik Nedir?

girişimcilik nedir

Girişimcilik Nedir?

Girişimcilik, en genel ifadesi ile kâr amacı ile risk alınması koşuluyla iş kuran kişinin yapmış olduğu atılım olarak ifade edilmektedir.

girişimcilik nedir

Girişimcilik son yıllarda pek çok alanda bahsedilen bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Teknolojinin gelişimi ile birlikte insanlar akıllarındaki projeleri hayata geçirmek için atılımlar gerçekleştirmeye başladılar. Kurumsal şirketlerdeki çalışma şartlarının ağır olması ve daha fazla para kazanma düşüncesi insanları yeni girişimler gerçekleştirmeye itmektedir.

Girişimcilerin Sahip Olması Gereken Özellikler

Girişimcilerin sahip olması gereken üç temel özellik; yetenek, cesaret ve bilgi olarak belirtilmektedir. Ancak daha geniş yelpazede incelendiği zaman girişimcilerin taşıması gereken özellikler şu şekilde sıralanabilir;

1- İleri Görüşlülük

Bugünün koşulları bir yana gelecek için hareket etmelidirler. Geleceğin trendlerini bugünden görebilmeli ve henüz ihtiyaç duyulmamış; ama duyulacak konulara çözüm olacak projeler üretmelidir. Projesinin yarının şartlarına uyumluluğunu ve başarı derecesini kestirebilmelidir.

2- Motivasyon

Girişimci motivasyonunu yitirdiği zaman başarısızlığını ilan etmiş olur. Bu oldukça zor olacaktır. Çünkü belli bir yerde maaşla çalışmıyorsunuz ve tek başınıza çözümler üretmeye çalışıyorsunuz. Bu motivasyonu kendiniz yaratmalı ve her gün aynı şevkle çalışmalısınız.

3- Zaman Yönetimi

Daha çok çalışmak yerine çalıştığınız süreyi tam performanslı bir şekilde yönetebilmelisiniz. Eğer çok çalışıyor; ama zamanınızı doğru bir şekilde yönetemiyorsanız, 1 günün saati size yetersiz gelecektir. Ayrıca bu şekilde çalıştığınız da, pek bir başarı da elde edememiş olacaksınız.

4- Özgüven

Özgüven eksikliği, girişimcinin alması gereken riski, alamamasına neden olacaktır. Özgüveniniz eksikse, tereddütlü hareket edecek ve bu nedenle fırsatları kaçıracaksınız. Özgüveninizi yükseltmek için kendinize ve iş ile ilgili olarak becerinize inanmalısınız.

5- Yönetim Becerisi

Bir iş için birlikte çalışacağınız ekibe sahipseniz şanslı girişimcilerdensiniz. Tek başınıza bir işi yapmaktansa bu şekilde daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Ama bu ekibi her daim canlı tutmak ve verimini yükseltmek gibi bir işiniz de olacak. Ekibinizi yönetmek için ayrı bir beceriye ve bilgiye sahip olmalısınız.

6- Planlama Yeteneği

Yaptığınız işi belli bir plan dahilinde yürütürseniz başarılı olursunuz ve eksiksiz bir şekilde her noktayı gözden geçirerek ilerlesiniz. Aynı zamanda atladığınız herhangi bir nokta olup olmadığını da bu şekilde daha kolay görebilirsiniz. Ama bu planlama kısmında takılıp kalmak ve gereksiz detaylarla vakit harcamamak için bu yeteneğe da sahip olmanız gerekiyor.

7- Finansal Bilgi

Ürettiğiniz ürün veya hizmetin bedelini hesaplayabilmelisiniz. Rakamlara bakarak karar verebilmeli ve hangi kriterleri hesaba katmanız gerektiğini bilmelisiniz. Girişimcilerin birçoğu finansal bilgi eksikliği nedeniyle başarısını engellemektedir. İyi ve sağlam fikirlerini hayata bu nedenle geçiremeyip, çeşitli sorunlarla karşılaşabilmektedir. Bu nedenle para ve finansal konularda kendini geliştirmiş olması gerekiyor.

8- Esneklik

İşler planladığınız gibi gitmediği zaman eliniz ayağınıza dolaşmamalı. Karşılaşabileceğiniz durumlar için farklı seçenekleriniz de olmalı ve değişen şartlara ayak uydurabilmelisiniz. İleri görüşlü olma yeteneğiniz bu noktada da ortaya çıkmaktadır ve esnek olmayı öğrenmeniz gerekmektedir.

9- İletişim Kurma Becerisi

En önemli konulardan birisi hiç şüphesiz, iletişimdir. Müşteriler, ekibiniz veya personeliniz, yöneticiniz, yatırımcınız ile iyi bir iletişim kurabilmeniz gerekiyor. Bu iletişimi kurmakta zorlanıyorsanız, projenizde kopukluklar olacaktır ve sorunlar ortaya çıkacaktır.

10- Hırslı Olmak

Hırs, başarınızı güçlendirecek bir unsurdur. Ama tehlike sinyalleri veren hırs ile teşvik edici arasında fark vardır. İşinizi büyütmek, başarmak adına hırslı olmak sizi teşvik eder. Zorluklar karşısında yılmadan hırslı bir şekilde devam etmelisiniz. Bunun yanında başarınız için hırsınızı farklı kullanmanız sizi yok edecek bir unsurdur.

Feyyaz Dostum

Hakkında: Feyyaz Dostum

Her hususta bilgi, her hususta kazanç demektir. 1987'den beri...

Yazarın tüm yazılarını görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir