Geleceğimizi Karartan Aydınlar

lider

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı her birey istediği kişiye ya da partiye oy verme hakkına sahiptir

Bilinçli mi yapılıyor bilmiyorum ama ülkemizde ciddi anlamda gündem kalabalıklığı var. Malum seçimler yaklaşırken sizlere 7 Haziran seçimleri öncesinde Fazıl Say’ın yapmış olduğu bir açıklama vardı. Sizleri de hiç yormadan açıklamayı aşağıya alıntılıyorum.

HDP teröristtir” diyen arkadaşım; Beni bir saniye dinle. Tamam, haklı da olabilirsin, geçmişini karıştırırsın bu adamların, fotoğraf da çıkarırsın video da, haklısın… Tamam. Ama arkadaş Kürtleri kim savunacak?
– Fazıl Say

Bir ülkenin, sanatçılar gibi bilim adamları gibi entelektüel birikime sahip olması gereken “aydın kesim” diye adlandırılan topluluklara sahip olması ve aydın kesimlerin topluma doğru biçimde yön vermeleri gerekmektedir. Sanatçı toplumun aynasıdır. Ülkenin bilimdeki gelişmeleri de ne kadar muasır bir medeniyet olduğuna dair ipucu verir. Ancak ne yazık ki ülkemizdeki aydın kesimin tam adı “sözde aydın kesim“. Bununla ilgili olarak uzun uzadıya şeyler anlatmaya gerek yok. Fazıl Say’ın sözleri üzerinden yürümek bizler için durumu daha net görmek açısından faydalı olacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti 81 adet ile sahip. Türkiye Büyük Millet Meclisi‘nde ise bu 81 ilden her birinden o ili temsilen milletvekilleri seçilmektedir. Yani, Diyarbakır bölgesinden seçilen bir milletvekili, TBMM çatısı altında Diyarbakır ilini temsil etme vazifesini taşımaktadır. Normal şartlarda olması gereken budur.  Yani bu ülkede “Kürtleri kim savunacak?” diye sormak demek anayasaya aykırı olduğu gibi, Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğüne karşı “bilerek ya da bilmeyerek” provokasyon yürütmektir.

Kendilerini illa ki temsil etmek istiyorlarsa eğer bunu Kürtleri temsil ediyorum diye değil, aday oldukları bölgeleri temsil etme vazifesini güderek temsil edecekler. Ya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak kendilerini kabul edecekler ya da devlet gerekeni yapacak. 

Türkiye Cumhuriyeti eyalet şeklinde yönetilen bir devlet değildir. Bu sebeptendir ki Kürtleri temsil edenler, Arapları temsil edenler, Türkleri temsil edenler gibi çeşitli kategorilere ayrılamazlar. Hadi sokaktaki Mehmet Amca bu mevzulara hakim olmayabilir. Sen bu toplumun aydınlarından biriysen bu kadar kör olamazsın. Kaldı ki en kabul edilebilir kısmını örnekliyoruz.

****

Son zamanlarda popüler bir kavram olan “Algı Yönetimi” gerçekten toplumumuzun tamamına yakın kısmını etkisi altına almış durumda. Feyyaz Dostum‘un İdeolojik Taarruz ile ilgili paylaşmış olduğu yazıyı okumanızı tavsiye ediyorum. Örneklemem üzerinden kaç kat daha etkili algılara maruz kalıyoruz. 2003 öncesi dönemde bebek katili ve PKK terör örgütü ile ilgili milletin tavrı net iken bugün apaçık olarak görüyoruz ki, bebek katilleri omuzlarda taşınır hale geldi. Siyaset kaşarları, “milli onurumuz” ile oynanmasına iktidarı ele tutmak için tahammül etti. Neticesinde bugün geldiğimiz noktada Türkiye Cumhuriyeti‘nin toprak bütünlüğünü korumak çok zor hale geldi. Anti Türkiye felsefesiyle büyüyen milyonlarca kişi yetişti.

****

Çözüm mü?

Her geçen gün daha yüksek sesle ve anlayarak okunacak “Gençliğe Hitabe” içerisinde mevcuttur.

Aziz Akınalp

Hakkında: Aziz Akınalp

Yazıyoruz ki tarih yazsın...

Yazarın tüm yazılarını görüntüle

One Comment on “Geleceğimizi Karartan Aydınlar”

  1. Konuşulması gerekenler saymakla bitmez bu konu hakkında, su an yapmamız gereken tek şey; vatanın ve milletin bölünmezliğini korumak. Vatan yoksa sen de yoksun, unutma!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir