Fatih Sultan Mehmet (II.Mehmet) Kimdir?

Fatih Sultan Mehmet (II.Mehmet) Kimdir?

Fatih Sultan Mehmet
Fatih Sultan Mehmet

30 Mart 1432 doğumlu olan Fatih Sultan Mehmet, Sultan II. Murat ve Hüma Hatun’un oğlu olarak Edirne’de dünyaya geldi. Devrinin en büyük ulemalarından biri olarak bilinen Fatih Sultan Mehmet, şehzadelik yıllarında dahi dikkat çekici özelliklere sahipti. Fatih Sultan Mehmet, 7 yabancı dil bilirdi. Alim, şair ve sanatkarları sık sık bir araya getirir ve onlarla sohbet etmekten çok hoşlanırdı. İlginç ve bilinmedik konular hakkında makaleler yazdırarak daha sonra bu makaleleri incelerdi.

Sitti Hatun ile evlendirildi

Henüz şehzadelik yıllarında babasıyla beraber birçok savaşa katılma fırsatı bulan Fatih Sultan Mehmet, iki ağabeyinin erken yaştaki ölümleri sonucu tahtın vârisi oldu. Manisa’da bir dönem geçiren Mehmet, 17 yaşına geldiğinde Gülbahar Hatun ile birlikteliğini tasvip etmeyen babası tarafından Dulkadir hanedanından Süleyman Bey’in kızı Sitti Hatun ile evlendirildi.

İlk isyanı başarıyla bastırdı

Babası II. Murat’ın 3 Şubat 1451’de ölmesiyle tahta geçen 19 yaşındaki Fatih Sultan Mehmet, gerek batıda ve gerekse de doğuda genç yaşı ve tecrübesizliği dolayısıyla ilk başta önemli bir tehdit olarak algılanmadı. Tahta geçmesinin ardından Karamanlılar yerel beylikleri yeniden diriltmek üzere ayaklanarak Seydişehir ile Akşehir’i ele geçirdi. Bunun üzerine 1451’in yazında Mehmed Anadolu’ya geçti ve kısa sürede bu isyanı bastırdı.

Fırsatı değerlendirmek istediler ama…

Mehmed’in Anadolu’da bulunmasını fırsat bilen Doğu Roma İmparatoru Konstantinos ulakları vasıtasıyla Süleyman Çelebi’nin torunu Şehzade Orhan’ın ödeneğinin yapılmadığını, ödeneğin ikiye katlanmaması halinde Orhan’ın Osmanlı tahtında hak iddia etmesine izin vereceği tehdidinde bulundu. Mehmed sorunu çözeceğini söyleyerek elçileri gönderdi ancak Edirne’ye döndükten sonra Orhan için ayrılmış olan gelirlere el koydu ve İstanbul’un ablukaya alınmasını emretti.

70 gemi karadan Haliç’e indirildi

1451 yılı sonlarına doğru İstanbul’u nasıl fethedebileceğini planlarını yapmaya başlayan Fatih Sultan Mehmet, ordusuyla birlikte 23 Mart’ta Edirne’den hareket etti. 2 Nisan’da İstanbul surlarına yaklaşan Mehmet, 6 Nisan sabahı ilk saldırıya başladı. Kuşatma, aralıklı çatışmalarla 53 gün boyunca sürdü. İstanbul’u fethedebilmek için donanmasını Haliç’e indirmesi gerektiğini anlayan Mehmet gemilerini karadan geçirmeye karar verdi. Bugünkü Dolmabahçe’den Kasımpaşa’ya uzanan güzergaha kalaslar döşendi ve 70 kadar gemi silindirler üstünde 22 Nisan sabahında Haliç’e indirildi.

“Bundan sonra tahtım İstanbul’dur”

Teslim olma çağrılarına karşılılık bulamayan Osmanlı ordusu, 29 Mayıs’ın ilk saatlerinde taarruza başladı. Üç dalga halinde gerçekleştirilen taarruzun ardından son olarak öldürücü darbeyi vurmak üzere yeniçeriler devreye girdi. Bu sırada yaralanan Giustiniani’nin savaş alanından ayrılması şehri savunanların arasında büyük moral bozukluğuna neden oldu. Nihayet sabah saatlerinde Osmanlı askerleri “Kerkoporta” adlı kapıdan içeri girmeyi başardı. Kapının üzerindeki burca Osmanlı sancağı dikildi. Mehmet fethin ilk günü öğleden sonra şehre girdi. Ayasofya’ya giderek namaz kıldı ve “Bundan sonra tahtım İstanbul’dur” diye buyurdu.

Avrupa’daki hakimiyeti pekiştirdi

Fatih Sultan Mehmed, İstanbul’un fethinden sonra batıdaki hakimiyeti pekiştirmek, sınırları genişletmek, İslam’ı en uzak yerlere kadar yaymak ve Hıristiyan birliğini bozmak amacıyla Avrupa üzerine bir çok sefer düzenledi. Sırbistan (1454,1459), Mora (1460), Eflak (1462), Boğdan (1476), Bosna-Hersek, Arnavutluk, Venedik (1463-1479), İtalya (1480) ve Macaristan seferleriyle Osmanlı İmparatorluğu Avrupa’daki hakimiyeti pekiştirdi.

‘Büyük Türk’ olarak anılıyor

İstanbul’u fethetmesinde sonra Fethin Babası anlamına gelen Ebû ʾl-Feth, daha sonraki dönemlerde ise Fatih olarak anılmaya başlandı. Ayrıca Avrupa’da Büyük Türk anlamına gelen Grand Turco olarak da anılıyor. Bunların haricinde İstanbul’un Fethi ile birlikte Orta Çağı sonlandırıp Yeni Çağı başlatması sebebiyle Çağ Açan Hükümdar, 1000 senelik Bizans İmparatorluğunu yıkması sebebi ile Roma İmparatoru anlamına gelen Kayser-i Rum olarak da biliniyor.

3 Mayıs 1481’de vefat etti

Fatih Sultan Mehmet'in Türbesi
Fatih Sultan Mehmet’in Türbesi

1481 yılında, yeni bir sefere hazırlandığı sırada hastalandı ve 3 Mayıs 1481’de Gebze civarındaki ordugâhında vefat etti. Gut hastalığından öldüğü sanılmakla birlikte, zehirlendiği de söyleniyor. Ölümünden sonra tahta oğlu II. Bayezid geçti. Fatih Sultan Mehmet, bugün Fatih Camii’ndeki türbesinde yatıyor.

Feyyaz Dostum

Hakkında: Feyyaz Dostum

Her hususta bilgi, her hususta kazanç demektir. 1987'den beri...

Yazarın tüm yazılarını görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir