Elektronik Ticaret Nedir?

elektronik ticaret nedir

Elektronik Ticaret Nedir?

Elektronik ticaret ya da kısaca e-ticaret, 1995 yılından sonra İnternet kullanımının artmasıyla ortaya çıkan, ticaretin elektronik ortamda yapılması kavramıdır. Mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasıdır.

elektronik ticaret nedir

Türkiye’de ve dünyada geleneksel pazarlama yöntemlerine ve satış faaliyetlerine e-ticaret’i de ekleyen kuruluşlar, sadece belirli bir lokasyona ve noktaya satış yapmanın ötesine geçerek, süreçlerine e-ticaret’i de dahil etmeye başlamıştır.

E-Ticaretin yararları

 • Firmanın internet üzerinden müşterilerine bilgi sunabileceği 7/24 açık bir şubesi oluşur.
 • Elektronik ortamda saniyeler içinde veriler aktarıldığından zamandan tasarruf gerçekleşir.
 • Müşteri için daha fazla ürün seçeneği sunulmaktadır.
 • Sanal mağazanız , maddi yükünüzü azaltılabilir.
 • Stok , maliyet bilgileri elektronik ortamda olduğu için tedarikçi firma stok yapmak durumunda kalmaz. Stoğunda ne kadar ürünü olduğunu ve bu ürünlerden kaç tane sattığını bilir.
 • Tedarikçinin büyük bir ofise ihtiyac duymadan internet üzerinden sanal alışveriş merkezini oluşturmasına olanak sağlar.
 • İnternet gibi global bir ortamda kolay kolay dalgalanma olmayacağı için enflasyon nedeniyle zarar oluşmaz.
Feyyaz Dostum

Hakkında: Feyyaz Dostum

Her hususta bilgi, her hususta kazanç demektir. 1987'den beri...

Yazarın tüm yazılarını görüntüle

18 Comments on “Elektronik Ticaret Nedir?”

 1. E ticaret belkide şuanki zamanın en karlı ve kolay işi denilebilir ve risk düzeyi diğer işlere göre oldukça az

 2. Artık Ticaret internet üzerinden yapılıyor nerede o eski ticaretler :)) E Ticaretin yararları hakkında güzel bir yazı teşekkür ederim.

 3. son günlerde e ticaret üzerine okuduğum makalelerden en yararlı olanı, bende sanal magazacılıkla ilgileniyorum, başka önerileriniz var mı?

 4. Son yıllarda her gün daha fazla büyüyen e-ticaret mağazacılığı öldürüyor. Eskişehir’de yaşıyorum ve etrafı çok fazla inceleyen biriyim. Mesela Espark’ta yer alan MediaMarkt küçülmeye gitti Bimeks ise çalışanlarının maaşlarını ödeyemeyecek hale geldi. Özellikle teknolojik ürünlerde insanlar yerli ve yurt dışı e-ticaret sitelerini tercih ediyor 🙂

 5. Yeni dünya düzeninde ticaretin büyük bölümü internet üzerinden yapılacak. Bunu ön görmek zor değil, ancak henüz ülkemizde dünya çapında bu alanda bir girişim malesef mevcut değil.

 6. Son dönemlerin ve gelecek olan yılların ticaret mimarisi 🙂 artık elden almak kişilere daha zahmetli gelmekte elektronik ortamda tüm işleremizi halleder olduk.

 7. Hep e-ticaret yapın derler hangisini abi 🙂 iş fikirleri diye bloglar var sahipleri ergen 🙂

 8. E-ticaret artık dükkanların yerini aldı. E-ticaretin faydaları bu kadar çok olunca akla yakın olması kaçınılmaz.

 9. Yapılan bir araştırmaya göre önümüzdeki 10 yılın sonunda artık tüm firmalar e-ticaet üzerinden satış yaparken reel yani gerçek hayatta açtıkları mağazaları showroom yani sadece ürün tanıtımı olarak kullanacaklar.

 10. E-ticaret ülkemizde halen Avrupa ve DÜnya ortalamalarının çok altında. İlerleyen zamanlarda daha da potansiyel büyüyecek. Şimdiden köşeleri kapmakta fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir