El Kaide Stratejileri

El Kaide Stratejileri

el kaide stratejileri
El Kaide Stratejileri

El Kaide stratejisyenleri Soğuk Savaş sonrası ABD’nin tek süper güç olarak ortaya çıkmasından ve Suudi Arabistan’da askeri üsler kurmasından sonra, örgütün yeni hedefini bu ülke ve onun müttefikleri olarak belirlemişlerdi. Bu bağlamda iki temel strateji ortaya koydular.

1)Yakın Düşman:
Bu stratejiye göre, İslam ülkelerindeki ABD ve Batı yanlısı hükümetlere karşı savaş yürütmek temel hedeftir. Saldırılarda sivil halkın zarar görmemesi için azami dikkat gösterilmesi örgütün hücrelerine bildirilmiştir. (Her ne kadar bugüne kadar çok fazla sivil kaybı yaşandıysa da bu ikaz doğrudur ve El Kaide’nin lider kadrosundan özellikle Irak sorumlusu Ebu Musab Ez-Zerkavi’ye adeta azarlamalar gelmiştir.)

2)Uzak Düşman:
Bu strateji ise temel hedef olarak ABD, İsrail ve bu ikiliye destek veren Batılı ülkelere karşı savaş yürütülmesini ele almıştır. 11 Eylül saldırıları ve öncesindeki Aden Körfezi’nde USS Cole destroyerinin vurulması, Kenya ve Tanzanya’daki büyükelçilik bombalamaları gibi eylemler bu stratejinin parçalarıdır. El Kaide üst kadrosu bu stratejinin bir parçasını da ABD’yi İslam topraklarına çekip yıpratma savaşıyla ekonomisini, ordusunu, ve istihbaratını zayıflatmak olarak belirlemişlerdir. Bu noktada karşımıza özellikle 3 ülke çıkıyor: Afganistan, Irak ve Somali. Zira hepsinde de ABD ile savaştılar.

11 Eylül saldırılarından sonra ABD’nin yoğun saldırıları ve liderlerinin üldürülmesinden sonra örgüt “yakın düşman”ı hedef almış gözüküyor. Bu stratejiyi uygulamakta da şu ana kadar başarı kaydettiğini görebiliriz. Örneğin, Suriye’deki Nusra Cephesi adeta Suriye muhalefetinin liderliğini almış durumda. Örgütün hedeflerine baktığımız zaman uzun vadede başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Suriye’de veya İsrail’in çevresindeki ülkelerden birinde üslenmek örgütün yakın gelecekteki en büyük hedefi. Çünkü bu sayede İsrail’i vurmak için eline fırsat geçecek.

Feyyaz Dostum

Hakkında: Feyyaz Dostum

Her hususta bilgi, her hususta kazanç demektir. 1987'den beri...

Yazarın tüm yazılarını görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir