Eğitim Uzmanı Nasıl Olunur?

eğitim uzmanı nasıl olunur

Eğitim Uzmanı Nasıl Olunur?

İnsanlık tarihinden bu yana en kutsal vazifelerden bir tanesi de eğitmenlik olmuştur. Hatta Hz. Ali’nin “bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” sözü eğitmeliğin ne kadar kutsal bir vazife olduğu ile ilgili ciddi bir referanstır. Eğitmenlik çok meşakatli bir yol olarak tanımlanabilir. Hatta Hz. Ali’nin “bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” sözü Bu yüzden nasıl eğitim uzmanı olunur sorusunu yanıt olarak kısa bir cevap verilmesi mümkün değildir.

Eğitim uzmanı olmak için bireyin öncelikli olarak algı ve iletişim yeteneklerini geliştirmesi gerekmektedir. Çünkü bir eğitmende olmazsa olmaz unsurlar olan çevresidekileri algılayarak kendini eğitme ve insanları eğitebilmek için onlarla iletişim kurma yetenekleridir. Bu nedenle eğitmen olmak isteyen bireylerin bu yeteneklerini geliştirmeleri gerekmektedir.

Pek Çok Alanda Eğitmen Olabilirsiniz

Eğitmen dendiği zaman pek çok kişinin aklına öğretmenlik gelmektedir. Elbette ki öğretmenlik eğitmenlik mesleğinin en önemli yapı taşıdır ancak eğitmenlik okul öğretmenliğinden ibaret değildir. Konuşma engelli vatandaşlarımıza işaret dili öğreten kişi de bir eğitmendir. Ya da terzi atölyesinde çırak yetiştiren bir terzi ustası da eğitmendir. Bu nedenle eğitmen olmak istiyorsanız kendinizi bir alanda uzmanlaştırmanız gerekmektedir.

Nasıl Eğitmen Olurum?

Eğitmen olmak için öncelikle iyi bir eğitim almanız gerekmektedir. Bu eğitim ile bir konuda uzmanlaşacak ve o konuda ders verebilecek seviyeye geleceksiniz. Ancak yalnızca bir konuda uzman olmak sizi eğitmen yapmayacaktır. İletişim, problem çözme, etkili konuşma teknikleri ve hitabet ile ilgili olarak kendinizi geliştirmeli ve eğitim uyguladığınız kişilerle verimli bir eğitim programı izlemelisiniz.

Eğitmen Nasıl Olunur?

Eğitmen olmak için yapabileceğiniz pek çok girişim bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını sıralamak gerekirse;
– Akademik kariyer yapmak
– Eğitim fakültesinde eğitim almak
– Formasyon almak (edinmek)
– Eğitmenlik kurslarına katılmak
– Bir konuda uzmanlık sertifikası kazanmak
– Bir zanaat edinmek

Eğitmen olmak için pek çok yöntem bulunsa da kendinize en uygun yöntemi seçmeniz gerekmektedir. Örneğin; el sanatlarına yeteneğiniz var ise akademik kariyer yapmanız gerekli değildir. Konu ile ilgili bir sertifika edinmeniz, yeteneğiniz doğrultusunda sizleri eğitmen yapmaya yeterli olacaktır.

Eğitmen olmayı öğretmenlik olarak gerçekleştirmek istiyorsanız eğitim fakültesine yerleşerek lisans eğitiminiz sonucunda öğretmen olarak görev alabilirsiniz. Devlet kadrolarında atanmak zor olsa da ücretli öğretmenlik yaparak eğitmenliğinizi sürdürebilirsiniz.

Eğer bir zanaat sahibiyseniz bu sizleri otomatik olarak bir eğitmen yapabilir. Bu durum eski tarihten beri böyle süregelmiştir. Zanaat sahipleri çıraklarına zanaat öğreterek aslında doğal bir eğitmen görevi üstlenmişlerdir.

Uzaktan Eğitim Hakkında Yazımızı Buradan Okuyabilirsiniz.

Feyyaz Dostum

Hakkında: Feyyaz Dostum

Her hususta bilgi, her hususta kazanç demektir. 1987'den beri...

Yazarın tüm yazılarını görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir