Diecast Model Araba Hobisi

Diecast Model Araba
Diecast Model Araba
Peugeot 106 Diecast Modeli

Sosyal medya üzerinde dolaşırken bir sayfa buldum. Sayfada “diecast” ismini verdikleri “model araba” hobisiyle uğraşan bir gencin garajı ile ilgili paylaşımlar vardı. Gayet de hoş arabalar, araba üzerine el emeği ile motifler işlemeler falan görünce daha çok hoşuma gitti ve bu diecast dedikleri sanatın ne olduğuna dair kısa bir araştırma yaptım.

Karşıma diecastturk.com isminde bir site çıktı. Onlar bu sanatı aşağıdaki gibi tanımlıyorlardı;

Diecast Model Otomobil, Minyatür Otomobillerde Sanat ile teknolojinin birleştiği en üst noktadır. Gerçek Otomobillerin tüm detaylarını ancak bir Dicast Model Otomobilde bulabilirsiniz.

Çünkü detaylara ve malzeme kalitesine son derece önem verilen bir Modelcilik dalıdır. Gerçek arabalardaki hazzınızı neredeyse bu modellerde bile bulabilirsiniz. Sanki evinizde bir araç koleksiyonuna sahip gibi hissedersiniz. Çünkü gerçekçiliği, eldeki ağırlığı, modelin parçalarının gerçekçiliği (deri koltuktan tutun kumaş paspaslara kadar), insana tarif edilmez duygular yaşatır. Buda doğal olarak bir Koleksiyoner kitlesi oluşturmuştur.

Bu Hobi’yi uygulayanlara ise “Diecast Model Otomobil koleksiyoneri” adı veriliyor…

 

Evet, kulağınıza hoş geldiğini duyar gibiyim. Yazımın başında da belirtmiş olduğum gibi bulduğum sayfaya bu linkten ulaşabilirsiniz.

Sayfamızın adı Speedy Garage – Diecast Cars & Garage. Sayfa sahibi ise bir Türk. Bütün arabalarla tek başına ilgileniyormuş.

Benim en çok hoşuma giden ise arabalardaki detaylar. Daha önce benim gibi gündemi takip etmeyip de böyle bir hobiden haberi olmayan arkadaşlarımız varsa, bence bir çoğu ilgi duyacaktır.

Bu hobi ile uğraşan arkadaşların, bu hobiye duyduklarına bir aşk desek yeridir. Çünkü arabaların temizlikleri ile olsun, jantları ile olsun, lastikleri ile olsun hatta ışıklandırmaları ile olsun bir menfaat uğruna değil de tamamen zevk için uğraşıyorlar. Hatta biraz da zahmetli bir işmiş. Bu işe ilk başlayanların çok modeli hurda ettiği de söyleniyor. Ama bu tecrübelerin sonunda ortaya harika eserler de çıkıyor.

Facebook üzerinde sayısız Diecast grubu ve sayfası mevcut. Oradan yapılanları takip edebilirsiniz. Bende size Speedy Garage üzerinde seçtiğim tasarımları galeri şeklinde paylaşacağım. İyi seyirler.

Feyyaz Dostum

Hakkında: Feyyaz Dostum

Her hususta bilgi, her hususta kazanç demektir. 1987'den beri...

Yazarın tüm yazılarını görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir