Cumhuriyet Kadınları

Cumhuriyet Kadınları – Mustafa Zafer Soydam

Cumhuriyet Kadınları

Cumhuriyet Kadınları – Mustafa Zafer Soydam

Cumhuriyetimizi kolay kurmadığımızı, ne zor şartlar altında, birbirimize kenetlenerek kurduğumuzu ve dünyaya demokrasi dersi verdiğimizi, Türk halkının masumiyetini tüm dünyaya ispatlayıp, hala sömürge altında yaşayan uluslara ilham olduğumuzu biliyoruz.

Cumhuriyet kurulurken Milli Mücadele aşkıyla yanıp tutuşan; canını, malını, ailesini,topraklarını feda eden insanlarımız vardı ve her şeyden önce göğsüne kurşun isabet eden, “Bağımsızlık benim karakterimdir.” diyen liderimiz vardı. İsmet İnönü, Kazım Karabekir, Rauf Orbay, Refet Bele ve ismini yazamadığımız nice komutanlarımız vardı. Kurtuluş Savaşı’na destek olmak için mühimmat taşırken çocuğuyla beraber yolda donarak ölen Şerife Bacımız vardı. Üç yüz birliği ile bütün cephelere destek veren Kara Fatma‘mız vardı. Cumhuriyetimize kuruluşundan önce ve kuruluşundan sonra destek veren cumhuriyet kadınlarımız vardı. Bu kadınlarımızdan bazıları Halide Edip Adıvar, Sabiha GökçenAfet İnan, Refet Angın ve Atatürk’ün karşısında sahne alan Müzeyyen Senar. Bu kadınlarımızla ilgili sizlere bilgi vermek amacıyla araştırmalar yaptım.

ÖZET

Cumhuriyetin kurulması ile beraber her alanda reform yapıldı ve bu reformlarla kadının toplumdaki yeri de değişmeye başladı. Atatürk’ün kadınlara ne kadar çok değer verdiğini hepimiz çok iyi biliyoruz. Bazı kadınlarımız Atatürk sayesinde, bazıları ise kendi çabalarıyla cumhuriyet tarihinde adını altın harflerle yazdırmıştır.

Halide Edib Adıvar, Kurtuluş Savaşı’na Atatürk ile beraber cephelerde bizzat yer almış ve Kurtuluş Savaşı’nı romanlarına yansıtarak o zorlu günleri ölümsüzleştirmiştir. Sabiha Gökçen, sekiz bin saat uçmuş ve dünyanın ilk kadın savaş pilotu unvanını almıştır. En iyi yirmi pilot arasına ismini yazdırmıştır. Afet İnan, Atatürk’ün manevi kızlarından bir tanesidir. Yurt dışında eğitimler alarak Piri Reis’i dünyaya tanıtmıştır. Refet Angın cumhuriyetin ilk kadın öğretmenlerindendir. Kendisi çok başarılı öğrenciler yetiştirmiştir. Tam bir cumhuriyet ve Atatürk sevdalısıdır. Müzeyyen Senar, cumhuriyetin divasıdır. Sayısız plak çıkarmıştır. Atatürk’ün davetiyle Dolmabahçe Sarayında Paşa’nın karşısında sahne almıştır.

Mustafa Zafer Soydam‘ın hazırlamış olduğu bu yazı, makalenin Özet kısmını oluşturmaktadır. Makalenin tümünü aşağıdaki adresten PDF formatında temin edebilirsiniz.

Cumhuriyet Kadınları PDF İndir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir