Aksaray Malaklısı Özellikleri

aksaray malaklısı

Aksaray Malaklısı ve Aksaray Köpeği Özellikleri

Aksaray Malaklısı, kangala benzeyen vücut yapısıyla bilinen bir köpek cinsidir. Kangala oranla daha iri bir çoban ve sürü köpeği olarak ifade edilebilir.

aksaray malaklısın özellikleri

Aksaray Malaklı köpeği, Aksaray ili ve çevresindeki yörelerde bulunduğu için Aksaray Malaklısı ismiye anılmaktadır. Bölgede çiftçilik ve hayvancılık ile uğraşan halkımızın en sadık dostlarından bir tanesi olmayı başarmıştır. Malaklı iyi bir bekçi köpeği olarak bilinmektedir. Sürüleri kurtlardan iyi savundukları bilinmektedir. Ancak çevik yapılarına rağmen vücut ağırlıkları yüksek olduğundan, kurtların peşinde uzun süre koşamazlar.

Aksaray Malaklısının Özellikleri

Malaklı köpek, ya da Aksaray Malaklısının kangaldan özellikle ayırt edici farkı kafa ve ayaklarının kangala göre daha büyük olması ve malaklarının sarkık olmasıdır. Omuz yükseklikleri erkeklerde 75-95 cm, dişilerde 65 – 85 cm civarındadır. Pek sık görülmese de 100 cm üzerinde özelliklere sahip erkeklerde vardır. Ağırlıkları erkeklerde 70 – 120 kg, dişilerde 50 – 80 kg civarındadır. Renkleri büyük oranda boz karabaş ve sarı karabaştır. Ancak akbaş ve ala renkte olan malaklılar da mevcuttur.

aksaray malaklı köpeği

Malaklının vücudu çok kalın olduğu için dışarıdan bakıldığı zaman hantal gibi dururlar. Ancak aslında çok seri ve hızlı köpeklerdir. Karakteristik özelliği genellikle serttir. Yabancı ve art niyetli insanlara son derece algındardır. Bu da onları koruma köpeği olarak da mükemmel bir ırk yapmaktadır. Ayrıca diğer köpeklere karşı saldırgan olmaları, onların köpek dövüşlerinde kullanılmasını ve namının yayılmasını sağlamıştır.

Aksaray Malaklısının Kökeni

Aksaray Malaklısı, 17. yüzyılda Anadolu topraklarında ortaya çıkmış bir köpek türüdür. Malak kelimesi, bazı yörelerde manda yavrusu olarak da bilinmesine rağmen, Aksaray yöresinde “dudak” veya “yanak” anlamında kullanılmaktadır.

aksaray malaklı köpek özelliği

Aksaray Malaklısı, aslında çok eski tarihlerden beri (17. Yüzyıl) varlığını sürdüregelmiş bir köpek ırk olsa da, ticari olarak Malaklı köpeklerinin Kangal olarak satılmasından dolayı, günümüzde yeni yeni popülerlik kazanmıştır. Ayrıca bu köpekler Aksaray yöresinde, ilk kez Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde ismini söylediği “Anadolu Aslanı” olarak da tanınmaktadır. 1950’li yıllardan beri Amerika Birleşik Devletleri’nde üretiminin gerçekleştirildiği bilinmekte olup, dünyada safkan ırk olarak kabul edilmektedir.

Feyyaz Dostum

Hakkında: Feyyaz Dostum

Her hususta bilgi, her hususta kazanç demektir. 1987'den beri...

Yazarın tüm yazılarını görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir