Abdülvahit Küzecioğlu urla cesme esrafpasa Kimdir?

0
258

avAbdülvahit Küzecioğlu, 1340 (M. 1924) yılında Kerkük’te doğdu. Küçük yaşlarda babasından ve çevresinin çok değerli usta sanatçılarından pek çok hoyrat ve türkü öğrendi. Makam ve hoyrat okuma usullerini belledi.

Henüz 20’li yaşlarda, Irak Petrol Şirketi tarafından bir mesleki eğitim kursuna katılmak üzere İngiltere’ye gönderilen Küzecioğlu, Londra’da BBC’nin Türkçe servisi için okuduğu hoyrat ve türkülerle Ortadoğu, Kafkas çevresi başta olmak üzere, özellikle Türkiye, Azerbaycan, Irak ve İran civarında büyük şöhret kazandı. Üstad Cemil Beşir’in kemanı eşliğinde doldurduğu plaklarla geniş halk kitlelerine ulaştı.

1956 yılında Türkiye’ye yaptığı bir gezi sırasında, İstanbul Radyosu’nda Kerkük hoyrat ve türkülerinden oluşan bantlar doldurdu. Üstad Nida Tüfekçi, kendisinden en çok eser derleyen kişi oldu.

Ülkemizde, hoyrat geleneğinin tanınmasında, geniş kitlelere ulaşmasında ve yeni nesillerce bilinmesinde Abdülvahit Küzecioğlu’nun büyük emekleri var: Beşiri, Muçula, Muhalif, Yolcu, Ömergele, Nobatçı, Matarı, İskenderi, Delli Heseni ve Mazan Hoyratlarını yorumlayışı benzersizdi. Kerkük Divanı, Gazeller ve hemen herkesin belleğine kazınan pek çok türkü onun sesinden ilk kez yayıldı.

A. Küzecioğlu, hoyratların ve Kerkük türkülerinin önemli bir kaynağı ve yorumcu; Türkmen sanatına gönül veren dinleyicilerin ve sanatçıların yetişmesini sağlayan bir yol gösterici idi. Abdurrahman Kızılay da onun yetiştirdiği çıraklardan biri idi.

A. Küzecioğlu, Sesi, yorumu ve yetiştiği coğrafyanın kültürüne dayanan müzik birikimiyle, hafızalardaki yerini uzun yıllar koruyacak bir müzik elçisidir.

Kerkük ve çevresi Türkmen Müzik geleneğinin -özellikle de hoyrat, divan, gazel, tenzile ve türkülerin- önemli yorumcusu ve kaynak kişisi Abdülvahit Küzecioğlu, 29 Haziran 2007’de, saat 22.30 civarında Kerkük’te öldü. 30 Haziran’da Kerkük’te toprağa verildi.

Türkiye’ye 1950’li yıllarda gelerek, çok sayıda Kerkük türküsünü TRT repertuarına kazandıran, plaklar dolduran ve toplum belleğine taşıyan Abdülvahit Küzecioğlu, 83 yaşındaydı.
esrefpasa arcelik servisi
urla arcelik servisi
cesme arcelik servisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here