Dünya Kadınlar Günü

dünya kadınlar günü

Dünya Kadınlar Günü

dünya kadınlar günü

Kadın Kimdir?

Mitolojide Afrodit

Antik Yunanda Kleopatra

Edebiyatta Leyla, Aslı, Şirin

Havada Sabiha Gökçen

Karada Fatma Refet Angın’dır

8 Mart Kadınlar Günü Neden Kutlanır?

Amerika’da çalışan kadınların düşük ücretlerini, uzun çalışma saatlerini ve insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek için verdikleri mücadelenin sonucunda kazanmış olduğu haktır. Birleşmiş Milletler aldığı kararla 8 Martı Dünya Kadınlar Günü olarak ilan etmiştir. Bu daha sonra Türkiye’de ve Dünya’da kabul edilmiştir.

Türkiye’de Kadına Seçme Hakkı Ne Zaman Verildi

Türkiye’de 1926 yılında yapılan Medeni Kanunla kadınlar ve erkekler kanun önünde eşit hale getirildi. 1934 yılında ise kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanındı. Fransa 1944, İtalya 1945, Yunanistan 1949, İsviçre 1971 yılında kadınlara bu hakkı tanımıştır.

Diğer ülkenin kadınları Türkiye kadar şanslı değildi. Çünkü diğer mevzu bahis olan ülkenin kadınları bu hakları elde edebilmek için mücadele etti, protesto etti, savaştı ve ondan sonra bu haklara sahip oldu. Türkiye’de yaşayan kadınların böyle bir derdi olmadı. Onların lideri Mustafa Kemal Atatürk…

Sabiha Gökçen, örnek bir kadındır. Türkiye’nin ve Dünya’nın ilk kadın savaş pilotudur. 1935 yılında Türk Kuşu Sivil Havacılık Okulu’na gidi. Toplamda 8.000 saat uçtu. Amerika ilk kadın savaş pilotunu 1995 yılında mezun edebildi. Bizden 60 yıl sonra… Bazı şeylerin değerini bilmemiz lazım.

Kadının toplumdaki yeri Antik Yunan’dan beri tartışılagelmiştir. Mesela Platon “Kadınlarını kullanamayan bir devlet, tek kollu insan gibidir” demiştir. Aristotales aynı fikirde değildir. “kadınlar, erkeklerin tamamlanmamış halidir.”  Demiştir. Cumhuriyet dönemine girdiğimizde İsmet İnönü “kadınları kullanamayan bir millet milli gücün yarısını kullanamamış demektir.” Demiştir. Daha sonra ise kız çocukları hamile kaldı diyerek köy enstitülerini kapatan bir döneme girdik.

Uzun lafın kısası Türk kadınları dünyanın en şanslı kadınıdır. Bundan yıllar önce birçok hakkı elde ettiler. Bugün Türk kadınlarına düşen en büyük görev ülkenin kuruluş ayarlarına dönmesine yardımcı olmak, öncülük etmektir. Başta Türk kadınları olmak üzere bütün Dünya’nın Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun diyerek Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözleriyle yazımı noktalıyorum:

“Ey kahraman Türk kadını, sen yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.”

Mustafa Zafer Soydam

Hakkında: Mustafa Zafer Soydam

İlköğrenimini Serinyaka köyü'nde okudu. Ortaöğrenimini Şehit Orman Mühendisi Apdullah Aydın YİBO'da tamamladi. Liseyi ise Manavgat Lisesi'nde bitirip lisansına Kastamonu Üniversitesi'nde devam etmektedir. Siyaset bilimi ve kamu yönetimi öğrencisidir. Manavgat/Antalya'da ikamet etmektedir. Orta seviyede rusça biliyor

Yazarın tüm yazılarını görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir