7 Güzel Adam

7 Güzel Adam ; Türk Edebiyatı’ nın 7 incisidir bence..  Hepsi birbirinden değerleri 7 şair ve yazar .. Beni en çok etkileyen ise Cahit Zarifoğlu idi. Şiirlerinden çok kişiliği daha fazla dikkat çekiyor Zarifoğlu’ nun. Soyadı gibi zarifte bir adam. Başta onu anlamak, şiirlerini yorumlayıp içlerinde kaybolmak zor. Derin bir düşünce gerektiriyor. Ama sonradan büyüsüne kapılıyorsunuz. Sonraki dizeyi ve dizeleri merak ediyorsunuz. Ruhunun kapılarına kilit vurduğu gibi şiirlerinin dizelerine de kilit vurmuş gibi. Ama tüm bunlara rağmen dikkat çeken bir yazar. 7 Güzel Adam adlı şiir kitabından bir kesit vermek gerekirse şu dizeleri paylaşabilirim :

Beyaz haberlerim var kardeşlerim
Bir güzel ince gelin
Kabartır göğsünü toz duman içinde
Gelinliği durur çıkartıp bıraktığı yerde
İçerlerden bir taşlı tarladan
Kaynayan nehrin gözünde
Unutmuş gelin alınlığını
Avuçları sıcacık yumulu beline dayalı
Kalın bilekli badem topuklu
Seyirtir o ince gelin
Grevli’ler şifalar götürmek için

Peki ya diğer şairler kim mi ?

Adil Erdem Bayazıt , Alaaddin ve Rasim Özdenören , Nuri Pakdil , Akif İnan , Ali Kutlay .. Bu 7 Güzel Adam Kahramanmaraş’ ta lise sıralarında tanışıyorlar. Akif İnan hariç aynı lisede okuyan 6 yazarımız, Nuri Pakdil’in önderliğinde Hamle dergisini çıkartıyor ve şiirler yazıyorlar. 1980 olaylarının yoğun olarak yaşandığı dönemlerde halka ellerinden geldikçe yardımcı oluyorlar ve ‘ Silahın değil kalemin gücü ‘ diyerek halkı bilgilendirmeye başlıyorlar. Ne yazık ki Kahramanmaraş yanmaktan kurtulamıyor…

Rasim Özdenören ise öyküleriyle içimizi ısıtıyor. Kalemini ustaca kullanan yazarın öyküleri okunmaya değer. Anadolu’ nun birçok ilini gezerek, orada yaşayarak, köyünü, kasabasını, şehrini tanıyarak, kendisine “ayrıntı avcısı” dedirtecek bir özellik ve güçlü bir tasvir yeteneğiyle, insanın evrensel yanlarını öne çıkararak yazmıştır öykülerini.Rasim Özdenören, gerek denemelerinde gerekse öykülerinde, meselenin anlatmak olduğunu ilk öykülerinden başlayarak kavramış bir yazardır. O, İslami kimliğiyle tanınan bir öykücü olmasına rağmen öykülerinde hiçbir zaman, dönemindeki birçok yazarda görüldüğü gibi, inandığı şeyleri okuyucusuna dayatmamış, vermek istediği mesajı öyküyü örselemeden, akışı ve yapıyı bozmadan anlatmayı bilmiştir. Anlatırken de dili ustaca kullanmış, yer yer de adeta şiir yazmıştır.

Diğer yazarlarımız da eserleriyle edebiyatımıza katkıda bulunmuş önemli kişilerdir..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir