2. Dünya Savaşında Müslüman Naziler

2. Dünya Savaşında Müslüman Naziler

2. Dünya Savaşında Müslüman Naziler

Yazı başlığının 2. dünya savaşında müslüman naziler olması pek çok kişinin olumsuz tepki vermesine sebep olabilir. Ancak bu yazı ile bu konu hakkında değişik bilgilere sahip olacaksınız.
 
İkinci Dünya Savaşında Almanların müttefiki olan ülkeler olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat aralarında dikkat çekici olarak Türkler ve Müslümanlar da mevcuttu.
Nazi ideolojisine sıkı sıkı bağlı olan SS Tümenlerine de Müslümanlar katılmıştır. Bunlardan bir tanesi de Bosna Hersek civarından toplanan ve ”Hançer” adı verilen 13. Dağ Tümeni idi. Bu Tümendekilerin Alman askerlerine nazaran Fes taktıkları biliniyor.
Bilmeyenler için, SS olarak adlanan birliklerin Nazilerin Özel Birlikleri yani özel subayları olduğunu belirtelim.
Waffen-SS bünyesinde kurulan birlikler içinde ilk Müslüman SS tümeni olan 13. SS Dağ TümeniHançer” üzerine odaklanılmıştır. Bunun nedenleri; birliğin hem SS hem de Müslüman olduğu için Alman Ordusu’nda bir “ilk” oluşu, bu nedenle yapılanmasında papaz yerine imam bulundurması, özel birlik statüsünde dağ eğitimli askerlerden oluşması, görev yerinin sadece tümenin askerlerinin toplandığı Bosna ve çevresinde olması ve görevinin de partizanlara karşı mücadele olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir