1 Kasım Seçim Öngörüm – Aziz Akınalp

Öncelikle siz değerleri okurlarımıza en güzel muhabbetlerimi iletiyorum.

Ülkemiz için bitmek bilmeyen zorlu süreçten bir tanesine daha yaklaşıyoruz. Bu sürece yaklaşırken şimdiden bir öngörü yazmak belki yanıltıcı sonuçlar verebilir fikrine haiz olabilirsiniz. Ancak benim yaklaşımım sadece bu seçim ile ilgili bir yaklaşım olmayacak.

Siyasete ilgimin arttığı ve iyice bilgi sahibi olduğum zamanlarda iktidarda Adalet ve Kalkınma Partisi vardı. Henüz iktidarda başka bir parti göremedim. Ancak çoğu parti teşkilatlarının içerisinde bulundum. Hem de farklı il ve ilçelerde farklı partilerin teşkilatlarında. AKP, MHP ve CHP. Tüm bu tecrübelerimin sonunda bugün iktidara en yakın olan ya da iktidarı ele geçirme gücü en fazla olan parti olarak Adalet ve Kalkınma Partisini görüyorum. Bunu herkesin söylediği gerçeğinin farkında olarak daha farklı sebepler ortaya sunacağım.

Toplum içerisinde bazı insanlarla konuşuyorum. Rakibi olmadığı için AKP‘yi tercih ettiğini söylüyor. Ben bu adama sonuna kadar hak veriyorum. Oyunu Milliyetçi Hareket Partisi‘ne veren birisi olarak o adamı dibine kadar haklı buluyorum. Çünkü gerçeklerden bahsediyor. Evet AKP büyük yolsuzluklar yapmış, ülkenin kurumlarını özelleştirme adında tasfiye etmiş, Türk Silahlı Kuvvetleri üzerine “Paralel Örgüt” ile yüklenerek teşkilatı zayıflatmış, Milli İstihbarat Teşkilatı gibi güzide bir kurumumuzu kepaze etmiş olabilir. Tüm bu suçlamalara herkesten çok ben katılıyorum. Bu yanlışları daha da fazla sayıda örneklendirebiliriz. Ancak, tüm bunlara rağmen AKP hala en çok oy alan parti ise bunun sorunu muhalefettedir.

Son on yılda kayda değer bir parti çıkmadığı gibi, köklü partiler de iyice güç kaybetmiştir. Buna Demokrat Parti ve Saadet Partisi örneğini verebilirim. Ancak bu iki partinin de bu konuda pek bir önemi yok. Mevcut muhalefet ne yapmıştır? Cumhuriyet Halk Partisi ne yapmıştır? Milliyetçi Hareket Partisi ne yapmıştır? Sorunun kaynağı bu iki sorunun cevabında gizlidir.

Seçim öncesi yine seçim büroları kurulacak mı bilmiyorum ama kurulması durumunda lütfen gidip bu üç partinin seçim bürolarını bir ziyaret edin. Vatandaş olarak sizin en doğal hakkınız olan bilgi alma hakkınızı kullanın. Gidip bakın ki hangi parti size en sıcak karşılamayı yapacak, projelerini en iyi hangi parti anlatacak ve sizinle hangi parti en iyi biçimde ilgilenecek. Artık sağ – sol mevzusunu bırakın. Sade vatandaş olarak bu ziyareti yapın. Yukarıda da bahsettiğim gibi ben bu dediklerimi yaptım ve teşkilatı en iyi çalışan parti olarak Adalet ve Kalkınma Partisi‘ni gördüm. AKP ömrüm boyunca benden oy alamayacak bir parti olmasına karşın partililerin bu denli çalışmasını taktir ettim.

Her daim oy verdiğim parti olan MHP kültürüne ve teşkilatlanmasına baktığınız zaman biat bir kültür mevcut. Hiç bir şey vermeden çok şey almak ve kişilerin kendini ön planda tuttuğu bir alt yapılanma Milliyetçi Hareket Partisi için çok büyük bir eksi. Özellikle Aksaray ve Şanlıurfa teşkilatları dışında etkin oldukları Osmaniye, Adana ve Mersin teşkilatları var. Bu teşkilatlar dışında çalışma, iş ciddiyeti maalesef yok. Üst kadro olarak beğendiğim bir parti olsa da MHP alt kadro ve teşkilat olarak maalesef günümüz ortamına uygun bir parti olamamıştır. Bunlara ilaveten Sinan Oğan, Engin Alan ve Meral Akşener için yapılanlar ayıptır. Sadece bu kadarını söylüyorum.

CHP‘de ise pek tasvip etmediğim Kemal Kılıçdaroğlu geldikten sonra yeni yeni proje partisi görünümü ortaya çıkmakta. CHP’nin ortaya çıkıp sol, devrim, barış, kardeşlik, Atatürk gibi sembol siyaseti yaparak iktidara gelemeyeceğini anladığını düşünüyorum. Bu sebeple proje üretmekteler. Emeklinin şu sorununa bunu yapacağız, öğrenci için bunu yapacağız, vergileri böyle yapacağız vesaire. Bence doğru yoldalar. Ancak CHP‘nin de sorunu alt kadrolarının sol merkezli olması dolayısı ile halka adapte olamayışı. Sol ağzını bırakıp, insanlara genel ağızla hitap edilse, genel projeler üretilse bugün Cumhuriyet Halk Partisi oy potansiyeli çok yüksek bir parti olarak karşımıza çıkacaktır. Ben CHP‘nin son zamanlardaki gelişimini taktir edenlerdenim. Oy oranında da artış olacağı kanaatindeyim.

HDP ile ilgili pek konuşmak istemiyorum.

Genel olarak tahminim Adalet ve Kalkınma Partisi aldığı son oydan pek fazla oynamayacaktır. Milliyetçi Hareket Partisi için de elindeki oydan fazlasını alacağını düşünmüyorum. Olur da oyu düşerse bu oylar Adalet ve Kalkınma Partisi oylarına artış olarak yansıyacaktır.

HDP oylarında bir artış değil bir azalış bekliyorum. Cumhuriyet Halk Partisi geçen seçimde HDP’ye verilen oyları geri alabilir. %9 ile %12 arasında bir oy belki HDP alabilir.

Cumhuriyet Halk Partisi bu seçimde benim yükseliş beklediğim parti. HDP üzerinden geri dönen oylarla birlikte AKP’nin Güneydoğu politikası sebebi ile de oy kaybedebilme ihtimalinde alternatif parti olarak karşımıza çıkan CHP’nin oyunun artacağı kanaatindeyim.

MHP’nin şu an kemik kadrosu dışında alabileceği oy sadece şehitler üzerinden bir reaksiyon olarak artabilir. Onun dışında gönül verdiğim ve bir kez daha oy vereceğim parti olan Milliyetçi Hareket Partisi yerinde sayacaktır diye düşünüyorum.

Umarım bu seçimlerde ülkemiz adına hayırlı neticeler alırız ve Türkiye‘ye vatanını milletini seven, hayırlı insanlar hizmet eder. Milletimiz için en iyisini diliyorum.

İyi günler.

Aziz Akınalp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir